09.03.2024, 17:01 | czytano: 836

Ferie w bibliotekach gminy Nowy Targ (zdjęcia)

Tradycyjnie, jak co roku w czasie ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie i jej filie przygotowały zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Ferie z książką i  nie tylko…”
Spotkania odbywały się zarówno w siedzibie GBP w Waksmundzie, jak i w filiach znajdujących się w Pyzówce, Gronkowie, Nowej Białej, Harklowej i w Ostrowsku. Organizowane zajęcia stanowiły świetną okazję do kreatywnego spędzania wolnego czasu, zabawy oraz zdobywania nowych umiejętności. W programie naszych bibliotek znalazło się wiele atrakcyjnych, kreatywnych i różnorodnych zajęć, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.
Na początek Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie zorganizowała dla swoich czytelników akcję "Randka w Ciemno z Książką ". Przez cały walentynkowy tydzień na czytelników czekały książki – niespodzianki. Każda zapakowana w tajemniczą torebkę, ozdobioną inspirującym cytatem o miłości, zachęcającym do wybrania właśnie tej książki. W kolejnym tygodniu biblioteka wspólnie ze Świetlicą Wiejską przygotowała kilka atrakcji. Pierwszego dnia najmłodsi uczestnicy wyruszyli w niezwykłą podróż do Krainy Narnii, gdzie poznali bohaterów tej kultowej powieści, następnie wspólnie wykonali projekt „Starej szafy”. Kolejnego dnia uczestnicy spotkania odkrywali tajemnice kultury Dalekiego Wschodu poprzez Japonię i Chiny. Ich zadaniem było poznanie różnic kulturowych między oboma krajami oraz przygotowanie herbaty według własnych przepisów. Następną propozycją był Dzień planszówek, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych, jak i starszej młodzieży. Na zakończenie odbył się teatrzyk oraz wieczór filmowy.
Filia GBP w Pyzówce wspólnie ze Świetlicą Wiejską zaprosiła najmłodszych na spektakl teatralny pt. "Królowa Śniegu". W kolejnych dniach zorganizowano warsztaty rękodzieła, w tym: malowanie na szkle oraz tworzenie biżuterii metodą makramy. W warsztatach uczestniczyli dorośli, młodzież oraz dzieci.

Filia GBP w Gronkowie – tu na pierwszych zajęciach w dzieci projektowały własny komiks, ucząc się przy tym podstawowych zasad tworzenia opowieści obrazkowych oraz dialogów. Na kolejnych zajęciach powstawały piękne zakładki do książek oraz walentynkowe serca. Podczas ostatniego spotkania, które cieszyło się największą popularnością, wszyscy zamienili się w malarzy. Na sterczu za pomocą farb wyczarowywali ulubionych bohaterów z książek.

Jedną z atrakcji jaką przygotowała biblioteka w Nowej Białej była "Bibliofamiliada" - konkurencja, która wymagała nie tylko znajomości wiedzy książkowej ale także spostrzegawczości i szybkiego myślenia. Pytania zadawane przez prowadzącego były zróżnicowane - od pytań dotyczących popularnych książek dla dzieci, po zagadki z innych dziedzin wiedzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, podczas których powstało wiele ciekawych i oryginalnych prac, takich jak: „Bibliogniotki. Ponadto dzieci próbowały swoich sił i umiejętności w wielu innych konkurencjach oraz grach słownych, logicznych, ruchowych i planszowych.

Zimowe zajęcia w filii GBP w Harklowej rozpoczęły się od zapoznania uczestników z sympatycznym chłopcem o imieniu Orion, jego córką, Hypatią i tajemniczą Ciemnością. Nie jedno dziecko boi się nocy i złowrogich dźwięków, które się z mroków wyłaniają. Jednak młodzi uczestnicy w kreatywny sposób udowodnili, że można pokonać ten strach. Dzieci zajęły się również tworzeniem krzyżówki. Podzielone na dwie grupy komponowały poszczególne hasła, nawiązujące do tematyki omawianej na zajęciach. Kolejne spotkanie poświęcone zostało grom. Była gra w ,,Chińczyka", ,,Państwa-Miasta" oraz układanie słówek z rozsypanych liter. Jednak najbardziej zaciekawieni tematyką zajęć byli ich uczestnicy podczas warsztatów Kamishibai. Jest ona techniką czytania i prezentacji, wywodzącą się z Japonii. Najprościej można ją opisać jako teatr obrazkowy. Prace techniczne oraz malarskie powstawały na kanwie baśni J. i W. Grimmów pt.: ,,Pani Zima". Powstałe dzieło zaprezentowano, tworząc krótkie filmiki: opatrzone nie tylko dialogami, ale również barwnymi ilustracjami.
Filia GBP w Ostrowsku - na początek uczestnicy zajęć bibliotecznych rozmawiali o emocjach oraz o kolorach, które tym pierwszym towarzyszą. Idąc za przykładem poznanego bohatera, Oriona, stwierdzili zgodnie, że ,,każdy jest odpowiedzialny za siebie i swoje czyny". Myśl ta z kolei wypływa z innej mądrości: ,,jesteśmy kreatorami przyszłości", czyli możemy się śmiać i być szczęśliwi, jeśli tylko tego zapragniemy. A nasze lęki możemy między innymi pokonać dobrym humorem! Dzieci bardzo trafnie opisały poszczególne emocje, dopasowując do nich otrzymane maskotki. Innym razem spędzały czas za zabawie, układaniu puzzli oraz słów w grach polegających na zasadach domina. Emocji dostarczyły także rywalizacja w grze ,,5 Sekund Junior", „Chińczyk”, ”Kółko i krzyżyk” oraz zespołowa gra ,,Państwa-Miasta" z hasłem do podania tytułu książki na wskazaną literę alfabetu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, zabawę i wyjątkową atmosferę jaką stworzyli. Mamy nadzieję, że pozostały miłe wspomnienia i wiele pozytywnych wrażeń.

Organizatorzy, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl