08.04.2024, 12:02 | czytano: 2352

Waldemar Pawlak na spotkaniach ze strażakami i samorządowcami

zdj. nadesłane
Na zaproszenie Pełnomocnika Wojewody Małopolskiego ds. współpracy z służbami mundurowymi - na terenie Podhala, Spisza i Orawy gościł Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP, Premier Waldemar Pawlak. W remizach w Małem Cichem, Czarnym Dunajcu, Lipnicy Wielkiej i Trybszu spotkał się z strażakami ochotnikami i samorządowcami.
Poruszono wiele ważnych tematów oraz problemów w funkcjonowaniu systemu ratownictwa i działalności Ochotniczych Straży Pożarnych, także aktualny temat projektu ustawy dot. ochrony ludności. Premier przedstawił m.in. innowacyjny projekt „Pierwszy ratownik” wprowadzany właśnie przez ZOSP. Program pierwsze pilotażowe testy ma już za sobą, zakłada m.in. możliwość wezwania pomocy za pomocą jednego przycisku - skrótu na smartfonie "-testowaliśmy tę aplikację w Wielkopolsce, i udało nam się każdorazowo skrócić czas dotarcia pierwszego ratownika do osoby wzywającej do maksymalnie 3,5 minuty. Jest to szczególnie ważne w sytuacji udaru, czy wylewu, gdzie kluczowe jest pierwsze 5 minut, a dzięki temu rozwiązaniu pierwszy ratownik w większości przypadków była na miejscu po 1,5 - 2 minuty" - mówił o programie premier Pawlak.
Dyskutowano również o problemach, jakie odczuwają najmocniej strażacy w małych miejscowościach. Strażacy zgłaszali m.in. problemy związane ze świadczeniem ratowniczym, certyfikacją CNBOP, temat szkoleń podstawowych i specjalistycznych dla strażaków. Przedstawiono także dostępne dla OSP możliwości pozyskania finansowania na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego czy modernizację remiz.

Spotkania były okazją do bezpośredniej rozmowy na temat planów na przyszłość, ale także możliwością zasygnalizowania problemów, własnych spostrzeżeń Strażaków i przekazania konstruktywnej informacji zwrotnej na temat funkcjonowania systemu, działań i podejmowanych przedsięwzięć - w myśl zasady "nic o nas bez nas"

Organizatorzy spotkań i Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. współpracy z służbami mundurowymi Stanisław Barnaś zaznaczyli, że są to pierwsze z wielu spotkań i w najbliższym czasie, w miarę dostępności będą organizowane kolejne.

mat. nadesłany, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Waclaw09.04.2024, 09:40
Czy to ten szpec od ruskiego gazu ?
Kpiny jakies czy co ?
Nie jestem zwolennikiem pisu08.04.2024, 23:27
Żenada, lata 2007 - 2015 to przestój jeśli chodzi o ochotnicze straże. Jedynie kto bardzo pomógł od 2019 r. to p. Bartkowiak, który wprost mówił co o tych dziadkach myślał i faktycznie działał na rzecz ochotników. Związek do natychmiastowego rozwiązania.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl