08.05.2024, 23:12 | czytano: 597

133. rocznica urodzin Stanisława Staszla, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Stanisława Staszla.
"Urodził się 8 maja 1891 roku w Nowym Targu. Ojciec Jan, matka Franciszka, z domu Bałos, żona Władysława, z domu Pawliśkiewicz. Z zawodu oficer służby stałej piechoty, później w stanie spoczynku, urzędnik (kpt. Od 1 czerwca 1919 roku ). W latach 1918-1921 brał udział w wojnach o niepodległość i granice Rzeczypospolitej, posiadając przydział służbowy do 2. psp. Po demobilizacji na stopie pokojowej przeniesiony do rezerwy, a później w stan spoczynku z zachowaniem przydziału mobilizacyjnego wspomnianego pułku, który w składzie 22. DP Górskiej miał miejsce dyslokacji w Sanoku. W latach 30. ubiegłego wieku był objęty ewidencją Powiatowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu, posiadając przydział mobilizacyjny do Zapasowej Kadry Oficerskiej Dowództwa Okręgu Korpusu nr V w Krakowie, jako oficer pospolitego ruszenia. Wówczas mieszkał w Nowym Targu. Podczas niemieckiej okupacji w nieustalonych okolicznościach, prawdopodobnie w akcji AB, na początku maja 1940 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy KdS für den Distrikt Krakau Grenzpolizeikommissariat Zakopane i później osadzony w więzieniu w Tarnowie. 14 czerwca 1940 roku został przywieziony do KL Auschwitz transportem z Tarnowa. W obozie otrzymał numer 64. 5 marca 1942 roku zginął w KL Auschwitz.”
„Oficerowie Wojska Polskiego w obozie koncentracyjnym Auschwitz 1940-1945.”

Jerzy Dębski

Przypomnijmy, że niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku.

Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.
Cześć Ich pamięci!

opr. Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl