Poznajcie Antoniego Sucheckiego. Urodził się 12 czerwca 1896 roku w Zakopanem. Był rzeźbiarzem.
W sierpniu 1939 roku został wysłany w charakterze kierownika grupy z Zakopanego na przeszkolenie do Warszawy. Był członkiem grupy dywersyjnej. Komendant ZWZ na teren Zakopanego.Wybuch wojny zastał go w stolicy. Na Podhale powrócił już po wrześniu 1939 r. Niemcy postanowili rozprawić się z ruchem oporu. Antoni Suchecki zostaje aresztowany i trafia do więzienia w Palace – katowni Podhala w Zakopanem. Przechodząc brutalne śledztwo zostaje przewieziony do Tarnowa i osadzony w tamtejszym więzieniu.
W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.
Przypomnijmy, że niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Antoni Suchecki zostaje przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 595…Był członkiem Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz, której twórcą był rotmistrz Witold Pilecki.
Zginął 25 czerwca 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Cześć i chwała Bohaterom!
Sebastian Śmietana