26.03.2022, 18:13 | czytano: 417

Uwaga! Zmiana czasu - śpimy o godzinę krócej

W nocy z soboty 26 na niedzielę 27 marca 2022 roku zmieniamy czas w letniego na zimowy. Może to być ostatnia zmiana czasu.
Dokładnie o godzinie 2:00 w nocy wskazówki zegarka przestawić powinniśmy na 3:00. Nie trzeba oczywiście wstawać i robić tego w środku nocy, zresztą wiele dzisiejszych urządzeń elektronicznych podłączonych do internetu samodzielnie aktualizuje czas. Rano więc nasz komputer, telefon czy tablet pokażą nam już aktualny, letni czas. Według niego zadzwoni nam też ustawiony wieczór wcześniej budzik w telefonie.
Specjaliści radzą, by już poprzedniego wieczora przestawić czas, lub siebie na nowy czas, tak by złagodzić skutki krótszej nocy. Dobrze więc będzie położyć się nieco wcześniej niż zwykle.

Zmiana czasu z zimowego na letni nie ma stałej daty, ale zawsze odbywa się w ostatni weekend marca.

Czasem letnim cieszyć będziemy się co najmniej do 29 października 2022 roku. Wtedy to, z soboty 29 października na niedzielę 30 października 2022 roku czas letni powinniśmy zmienić na zimowy cofając wskazówkę o jedną godzinę. Nie wiadomo jednak czy jesienna zmiana nastąpi. W 2019 roku Parlament Europejski głosował nad zniesieniem zmiany czasu w Unii Europejskiej. Jeśli regulacje te wejdą w życie to aktualna zmiana może być ostatnią zmianą czasu jaka nas czeka!

Gdyby nowe regulacje weszły w życie krajom UE pozostanie wybór, czy chcą na stałe pozostać przy czasie letnim, czy zimowym. W tym drugim przypadku ostatnia zmiana czeka nas końcem października 2022 roku.

oprac. wo/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl