09.08.2014, 22:30 | czytano: 2050

Po 11 latach Polak zwycięzcą touru!

zdj. Piotr Korczak
Chciałem wygrać w Polsce i dokonałem tego. Dwa etapy i wygrana w generalce to coś pięknego. Dokonałem czegoś wielkiego - powiedział Rafał Majka.
Polak został zwycięzcą 71. Tour de Pologne. Kolarz rosyjsko-duńskiej grupy Tinkoff-Saxo, zajął 13 miejsce w kończącej wyścig jeździe indywidualnej na czas w Krakowie, ale wystarczyło to do utrzymania prowadzenia. Majka jest pierwszym od 11 lat reprezentantem gospodarzy, który wygrał Tour de Pologne. W 2003 roku triumfował Cezary Zamana. Zwycięstwo w całym wyścigu poprzedziły dwa sukcesy Majki na najtrudniejszych górskich etapach. W Bukowinie Tatrzańskiej wypracował sobie niewielką, ale - jak się okazało - wystarczającą zaliczkę, by triumfować w „generalce”.
W niej wyprzedził dwóch Hiszpanów z ekipy Movistar - o osiem sekund Jona Izagirre oraz o 22 sekundy Benata Intxaustiego. Na piątej pozycji uplasował się Przemysław Niemiec (Lampre-Merida). W jeździe na czas najlepszy wynik uzyskał Belg Kristof Vandewalle (Trek).

Rywalizację ukończyło 131 kolarzy spośród 167, którzy w minioną niedzielę wystartowali z Gdańska. Z 18 Polaków wycofało się na etapie do Bukowiny Tatrzańskiej dwóch: Konrad Dąbkowski (reprezentacja Polski) oraz Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice).

Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl