15.08.2014, 20:06 | czytano: 1050

Stoch trzeci w Courchevel

Kamil Stoch wygrał kwalifikacje do konkursu Letniej Grand Prix w Courchevel, co dało mu niezłą zaliczkę przed seriami konkursowymi, ale konkursu nie wygrał. Był trzeci. To był dzień Norwegów, którzy zajęli pierwsze, drugie i czwarte miejsca.
Courchevel był ostatnim konkursem LGP rozgrywanym w nowej formule. Zawodnicy po kwalifikacjach zostali podzieleni na cztery grupy i walczyli w pierwszej serii już z dorobkiem punktowym.
W pierwszej grupie Michael Hayboeck (131,5 m) okazał się zdecydowanym zwycięzcą. Do finału nie wszedł Dawid Kubacki (108 metrów).

W drugiej grupie nie było Polaków. W trzeciej grupie liczyliśmy na Piotra Żyłę, któremu zdarzyła się wpadka podczas serii próbnej. Lider LGP wylądował na 116 metrze i sklasyfikowany został na 27 pozycji.

W ostatniej grupie skakali dwaj Polacy z największymi szansami na końcowy triumf – Kamil Stoch i Maciej Kot. Kot uzyskał 114 metrów i wszedł do finału, ale z kiepskim wynikiem. Stoch pofrunął na 121,5 m. Dało mu to wygraną w grupie i łącznie trzecią pozycję przed finałem.

Prowadził Norweg Andreas Stjernen (132,5 m) i nie dodał pierwszego miejsca. Poleciał 126 metrów w serii finałowej, ale miał dużą przewagę po dwóch pierwszych skokach i to wystarczyło na wygranie konkursu. Stoch wylądował pół metra dalej, ale skaczący przed nim Phillip Sjoeen wylądował na 130, 5 m. I zajął drugie miejsce. Tylko 123 metry uzyskał Michael Hayboeck i Austriak znalazł się na 5 miejscu, bo świetnie i daleko poszybował Tom Hilde - 127,5 metra.
W klasyfikacji generalnej Piotr Żyła, który przed konkursem liderował, spadł na 3 miejsce i traci do liderów Prevca i Stjernen cztery „oczka”. Stoch jest szósty i traci 58 punktów.