11.09.2023, 14:09 | czytano: 243

O czym nie można zapomnieć planując górską wycieczkę? 5 elementów (art. sponsorowany)

Wybieramy się w góry? To wyczekiwany przez wielu z nas moment, kiedy wyrwiemy się w końcu z rutyny zadań służbowych i skupimy się na tym, co dla nas najmilsze - spokojnych wędrówkach po górskich szlakach. Zanim jednak zrobimy pierwszy krok, upewnijmy się, że mamy ze sobą to, co najważniejsze. Oto 5 elementów, bez których nie warto ruszać na górską przygodę.

Solidne buty w góry

Bez względu na tym, czy wybieramy się na Orlą Perć, Główny Szlak Świętokrzyski, czy spokojną trasę w Bieszczadach, odpowiednie buty w góry stanowią obowiązek, bez którego nie warto w ogóle myśleć o wyjściu na szlak.
Buty w góry zapewnią nam nie tylko komfort trekkingu po wymagającym terenie jak duże kamienia, jak i bezpieczeństwo, tak ważne podczas wspinania się po mokrych skałach. W przypadku zimowych wejść musimy zainwestować jeszcze w dodatkowe raki, jednak buty w góry, stabilizujące naszą stopę i kostkę to coś pierwszy na liście zakup, którego musimy dokonać przed wędrówką. 

Plecak turystyczny

Jak spakować wszystkie istotne rzeczy na wyjście w góry? Jeśli idziemy na krótką, kilkugodzinną trasę, sprawa jest dość prosta. Sytuacja jednak diametralnie się zmienia, gdy w planach mamy przejście długiego, kilkudniowego szlaku.
Wtedy to właśnie plecaki turystyczne pozwolą nam na sprawne zorganizowanie i przetransportowanie wszystkiego, co jest nam potrzebne. Plecaki różnią się objętością, systemami mocowania oraz stosowanymi technologiami. Te kwestie należy dobrać według własnych preferencji. Nie ulega jednak wątpliwości, że dobrej jakości plecak znacząco zwiększy komfort naszych wędrówek.

Wysokiej jakości termos

Wcześniej wspominaliśmy o plecaku jako jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia w góry. W samym plecaku jednak nie może zabraknąć termosu. Termos na herbatę lub kawę to gwarancja pysznego napoju, który zachowa swoją temperaturę przez długie godziny i zapewni nam namiastkę luksusu na surowych górskich szlakach.
Potrzebę posiadania termosu możemy bagatelizować na trasach, które przebiegają przez schroniska. Jeśli jednak planujemy nieco bardziej odludne miejsca, termos okaże się niezwykle pomocny.

Kurtka przeciwdeszczowa

O tym, że pogoda w górach zmienia się niezwykle dynamicznie, nie musimy nikogo przekonywać. Dlatego też na każdą wycieczkę w góry warto zabrać ze sobą solidną kurtkę przeciwdeszczową. I nie mówimy tu wcale o dobrze znanych płachtach, przypominających jednorazówki. Mowa tu o pełnoprawnej kurtce, która faktycznie ochroni nas przed deszczem, wiatrem i która przy okazji zapewni nam estetyczny wygląd na szlaku.
Taka kurtka powinna przy okazji posiadać stosowną liczbę kieszeni oraz przybierać kompaktową objętość po złożeniu - dzięki temu łatwo będzie ją przechowywać w plecaku, gdy okaże się niepotrzebna. 

Akcesoria na wymagające szlaki

O czym jeszcze musimy pamiętać, idąc na szlak? Dodatkowe wyposażenie w dużej mierze zależy od tego, gdzie tak naprawdę się wybieramy. Trudny szlak w Tatrach? Może przydać się czekan i kask, szczególnie gdy wybieramy się w najwyższe partie gór. Jeśli ruszamy zimą, oprócz czekana warto zabrać ze sobą raki.
Podczas wędrówki szlakiem trafimy na ciekawe i udostępnione do zwiedzania jaskinie? A zatem przyda się latarka w formie czołówki, która oświetli nam drogę i nie będzie krępować ruchów rąk. Niezmiennie przydatnym gadżetem na szlaku pozostają kijki trekkingowe, które nieco ułatwią wspinanie się i zapewnią odpowiednią postawę całego ciała. 
Zobacz pełną wersję podhale24.pl