15.10.2024, 14:55 | czytano: 1287

Ślubowanie kadetów - wpisani w piękną tradycję (zdjęcia)

zdj. Maciej Gębacz
NOWY TARG. Tak okazałej uroczystości ślubowania pierwszego rocznika w historii Prywatnego LO dla Młodzieży jeszcze nie było. Odbyła się ona w przestrzeni rynku, z licznymi gośćmi, na wzór uświęconych tradycją ceremoniałów wojskowych, z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Błyskawica" jednostek straży pożarnej i stoisk służb mundurowych.
Imponująco prezentował się wprowadzony na rynek i asystujący uroczystości pododdział pocztów sztandarowych: komend powiatowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, jednostek OSP w Nowym Targu i Rdzawce i Grupy Rekonstrukcji Historycznych ?Błyskawica", z niesionym przez kadetów Proporcem Rozpoznawczym 5 Pułku Dowodzenia w Krakowie-Rząsce. Program artystyczny z towarzyszeniem instrumentu klawiszowego i skrzypiec, złożony z wiązanki patriotycznych pieśni, zbudował nastrój uroczystego wydarzenia.
Po powitaniu dyrektor Sylwii Sawickiej i podniesieniu flagi na maszt, minutą ciszy uczczona została pamięć poległych w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę oraz zamęczonych w łagrach sowieckich, pomordowanych w Katyniu.

Zaproszenie na ślubowanie przyjęli reprezentanci podhalańskich parlamentarzystów, władze powiatu i miasta, komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Szkoły Pożarnej w Krakowie, komendanci powiatowi Policji i Straży Pożarnej w Nowym Targu, Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu, Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem, jednostek OSP w Rdzawce i Nowym Targu, jednostki patronackiej, czyli 5 Pułku Dowodzenia w Krakowie-Rząsce, Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowania, władze Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Sanepidu, także dyrektorzy szkół podstawowych i miejskich zakładów. Byli i goście honorowi - najbliższy sąsiad, ks. proboszcz Zbigniew Płachta oraz wieloletni przyjaciel i sympatyk Szkoły - Adam Woźniczka, opiekun pamiątek po gen. Józefie Hallerze w jego rodzinnych Jurczycach, wraz z siostrą. Nie mogło braknąć właścicielki Szkoły - Alicji Kustwan i jej poprzedniego dyrektora Władysława Hnatika.

Pokazy technik interwencji i kenjutsu prowadzili mistrzowie wschodnich sztuk walki ? trener kadetów Aleksander Kozieł i Mariusz Błaszkiewicz z Nowego Brzeska.

Ślubowanie uczniów ? nawiązujące do przysięgi Wojska Polskiego, przywołujące wartości takie jak honor, godność, sumienność i obowiązek służenia Rzeczypospolitej ? to tradycja Szkoły od początku jej istnienia, czyli od roku 2007. Placówka rozwija w młodych ludziach umiejętności i pasje związane z zawodami policjanta, żołnierza i strażaka, jednocześnie wychowując w duchu patriotycznym, w szacunku dla munduru i symboli narodowych. Praktyczny cykl kształcenia zapewnia współpraca z komendami powiatowymi Policji i Straży Pożarnej, które sprawują patronat nad poszczególnymi profilami.

Uczniowie Szkoły biorą udział w licznych konkursach ? historycznych, literackich, poetyckich i plastycznych, zdobywając laury na szczeblach ogólnopolskim, nawet międzynarodowym. Są to konkursy organizowane przez Komendę Główną Policji, Ministerstwo Obrony Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej. W konkursach też zdobywają indeksy uniwersyteckie. Tego roku w ogólnopolskich zawodach strzeleckich ?O Srebrne Muszkiety" mieli zaszczyt reprezentować Małopolskę i finałowo wywalczyli III miejsce.

Pierwszoroczni kadeci wyróżnieni możliwością ślubowania na Sztandar Szkoły to: Michał Gryguś, Natalia Mondel, Piotr Niemiec i Polina Andrienko.

Nagrodami za wkład pracy były dla uczniów awanse do stopni: plutonowego kadeta, starszego kaprala kadeta, kaprala kadeta i starszego kadeta.
Uczennicom ? Magdalenie Ciesielce i Zuzannie Kudas - które pod opieką merytoryczną majora Krzysztofa Tekiela w konkursie organizowanym z inicjatywy Gabinetu Komendanta Głównego Policji, pod hasłem ?Miednoje ? Pamięć nie dała się zgładzić", zdobyły I miejsce w Polsce w kategorii ?reportaż filmowy", zostały wręczone wyróżnienia. Odebrali je również trzeci w Polsce strzelcy - Szymon Miśkowiec, Dawid Musiał i Nazar Zamai ? przygotowani przez Małgorzatę Kupczyk.

Słowo do mundurowej młodzieży skierowały dyrektor i właścicielka Szkoły, która odczytała list z życzeniami od założyciela szkoły Jerzego Głusia podkreślając, że mimo upływu lat szkoła nadal podąża w kierunku, który jest jego sercu najbliższy. Do życzeń i gratulacji dołączyli też goście.

Uroczystość zakończyła efektowna defilada przy dźwiękach ?Warszawianki", z pocztami sztandarowymi. Wszystkie kadeckie roczniki mogły w niej zaprezentować umiejętności nabyte podczas ćwiczenia musztry.

Zarówno przed kulminacyjną godziną ślubowania, jak i po niej, wszyscy zgromadzeni na rynku mogli oglądać wozy strażackie i flotyllę archiwalnych samochodów; odwiedzać stoiska Policji i Sanepidu, uczestniczyć w zajęciach profilaktycznych, strzelniczych i akcjach związanych z krwiodawstwem. Kuchnia polowa wabiła zapachem grochówki. Cała ta otoczka również stanowiła o randze wydarzenia.

Szkoła składa podziękowania: Pani Katarzynie Petryli ? Karcma u Borzanka", Pani Sabinie Steskal ? Polska Kuchnia" oraz cukierni ? Orawskie Ciacho" za przygotowanie oprawy kulinarnej.

źródło: szkoła, zdj. Maciej Gębacz
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl