Czas zadumy związanej z uroczystością Wszystkich Świętych doskonale wpisuje się w celebrowanie pamięci o tych wszystkich, którzy oddali za wolność swoje życie. Jest to również wyjątkowy czas, gdy społeczność nowotarskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego pochyla się nad przeszłością podczas Apelu Poległych, który od wielu lat jest tradycją szkoły.
W tym roku uroczystość miała miejsce 30 października, a była poświęcona pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Liczne grono zaproszonych Gości uświetniło apel swoją obecnością, wśród nich były m.in. posłanki Anna Paluch i Weronika Smarduch, poseł Edward Siarka, starosta nowotarski Tomasz Hamerski, wicestarosta Robert Furca, burmistrz Miasta Grzegorz Watycha, p. dr Paweł Naleźniak z krakowskiego IPN-u, Danuta Hajnos i Małgorzata Cyrwus - prezes i wiceprezes Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Kombatantów RP, a także Rodziny osób wezwanych do apelu.Goście, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne wraz z Rodzicami i uczniami klas drugich oddali hołd tym, dla których wolność naszego kraju była wartością nadrzędną. Tegoroczny apel miał wyjątkowy charakter, bo związany był z przyjęciem pod szkolny dach pamiątkowej tablicy z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej wraz z ziemią z mogił pomordowanych w Katyniu, które wcześniej były częścią pomnika katyńskiego na nowotarskim cmentarzu. Projekt i wykonanie tablicy to dzieło Anny i Marcina Ozorowskich, zaś prof. Anna Mlekodaj wyszukała wzruszający anonimowy tekst będący "Litanią Katyńczyka", który, obok tablicy, znalazł się w szkolnej kaplicy.Część oficjalna związana była z odczytaniem nazwisk Profesorów, Uczniów i Absolwentów "Goszczyńskiego", którzy zginęli w walce o niepodległość podczas I i II wojny światowej. Delegacje złożyły wieńce i znicze pod tablicami pamiątkowymi, była wspólna modlitwa, którą poprowadził ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii pw. Św. Katarzyny i przemówienia zaproszonych parlamentarzystów i Pana Starosty.
Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Piosenki Jacka Kaczmarskiego i Marka Grechuty mówiące o wolności, a także wiersz ks. Jana Twardowskiego o Matce Bożej "Bez kaplicy", Jana Górca-Rosińskiego "Katyń", czy anonimowy utwór "Modlitwa Katyńczyka" w wykonaniu uczniów liceum doskonale podkreśliły charakter uroczystości. Na uwagę zasługuje również recytacja wiersza Zbigniewa Herberta "Guziki" pana Stanisława Apostoła, absolwenta liceum i reprezentanta rodzin Poległych. Przejmująca chwila związana była także z wyczytaniem nazwisk żołnierzy związanych ze szkołą, a pomordowanych m.in. w Katyniu przez Rosjan. Ostatnim punktem programu było wspólne wykonanie pieśni patriotycznych, co jest nieodłącznym i ulubionym elementem apelu. Wybrzmiały pieśni takie jak: "Przybyli ułani pod okienko", "Pieśń o Katyniu", "Czerwone Maki na Monte Cassino" i "Pałacyk Michla". Po zakończonej uroczystości wszyscy zebrani mogli obejrzeć wystawę wypożyczoną od IPN-u, a poświęconą Zbrodni Katyńskiej i udać się do szkolnej kaplicy, by zobaczyć, jak zadomowiła się w niej Matka Boska Katyńska.
Dyrektor Liceum, pani Marta Sokołowska, podziękowała wszystkim za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tej uroczystości, słowa podziękowania skierowała do nauczycieli (Zofii Łukasz, Anety Borkowskiej, Katarzyny Sikory, Anny Sokołowskiej, Doroty Żmudy, o. Piotra Sokołowskiego) i ogromnej grupy uczniów, którzy przygotowali tegoroczny Apel Poległych. Słowa wdzięczności dla Pani Dyrektor wyraziła, w imieniu społeczności szkolnej, pani Zofia Łukasz, wskazując na osobiste zaangażowanie związane z przyjęciem do szkoły pomnika katyńskiego i pomoc przy organizacji apelu.
Anna Sokołowska, zdj. Andrzej Haładyna, Zuzanna Matyja, Wojciech Grzybek