30.03.2010, 10:44 | czytano: 1300

Klikuszowa: Dziś moja szkoła - jutro moja przyszłość (zdjęcia)

Fot. Archiwum szkoły
O tym, jak Gimnazjum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Klikuszowej korzysta ze środków unijnych opowiada jego dyrektor Zofia Strama.
Jak już dwukrotnie donosiliśmy, od 15 września 2009 roku w naszej szkole podejmowane są różne działania mające na celu m.in. rozwój zdolności uczniów, wyrównywanie szans edukacyjnych oraz rozwijanie aspiracji edukacyjnych i społecznych gimnazjalistów poprzez działalność Szkolnego Ośrodka Kariery.
Od początku realizacji projektu dla uczniów klas trzecich organizowane są spotkania z absolwentami gimnazjum: uczniami szkół średnich, studentami i przedstawicielami różnych zawodów, którzy, dzieląc się swoimi zainteresowaniami, planami i informacjami dotyczącymi wykonywanego zawodu, pomagają podjąć decyzję młodym ludziom związaną z dalszą edukacja i wyborem przyszłego zawodu.

Opiekun Szkolnego Ośrodka Kariery p. Eliza Palluth - w marcu zorganizowała cykl spotkań ze służbami mundurowymi WKU, policją, strażą: graniczną, gminną i pożarną pod hasłem „Co by było, gdyby was nie było”.

Goście podzielili się z uczniami informacjami na temat ścieżki kształcenia, którą trzeba przejść, aby zdobyć wybrany zawód, potrzebnych predyspozycjach. Mówili o trudnej i odpowiedzialnej pracy funkcjonariuszy, o szczególnych umiejętnościach sprawnościowych, wymaganiach zdrowotnych, opanowaniu psychicznym, osobowości skłonnej do poświęceń i innych ważnych predyspozycjach koniecznych do wykonywania tak specyficznych zawodów.

Przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień wykorzystując pokaz multimedialny, zapoznali uczniów z historią tej służby sięgającej jeszcze roku 1918, głównymi zadaniami, jakie wykonują tj. administrowaniem rezerwami osobowymi, wykonywaniem świadczeń na rzecz obrony, współpracą z innymi organami w sprawach obronności państwa.

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Zakopanego wygłosili prelekcję na temat uzależnień, szczególnie od narkotyków, informując równocześnie o surowych karach za posiadanie, używanie, handel a nawet za przebywanie w towarzystwie osób posiadających narkotyki. Ostrzegali przed naiwnym sięganiem po tak zwane dopalacze i posługując się przykładami z życia odsłaniali fałszywe teorie, które mówią , że niektóre narkotyki są mniej groźne i mniej uzależniające. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudził funkcjonariusz na czterech łapach, czyli pies Basia, który od sześciu lat pracuje przy wykrywaniu narkotyków odnosząc wiele "sukcesów".

Policję reprezentował młodszy aspirant - dzielnicowy wsi obwodu naszej szkoły, który przedstawił uczniom swoje obowiązki polegające m.in. na zapobieganiu popełnianiu przestępstw i wykroczeń, rozpoznawaniu zagrożeń, współpracy z lokalnymi władzami i społecznością również szkolną.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się wykład na temat pracy Straży Pożarnej z uwzględnieniem szczególnej roli jednostek OSP, bez których, jak przyznał komendant „pół powiatu już by się spaliło”. Gimnazjaliści mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem wozu strażackiego.
Z kolei funkcjonariusz Straży Gminnej przekazał uczniom wiadomości o charakterze pracy strażnika gminnego, o głównych zadaniach realizowanych na co dzień w terenie, czyli ochronie spokoju i porządku w miejscach publicznych, kontroli ruchu drogowego, czuwaniu nad ewentualnymi zagrożeniami - powodzią, pożarem, klęską ekologiczną.

Spotkania ze służbami mundurowymi cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony trzecioklasistów. Przed nimi bowiem najważniejsze decyzje w życiu związane z wyborem szkoły, dalszej nauki i przyszłego zawodu.

Zofia Strama, Dyrektor Gimnazjum

Zdjęcia: Archiwum szkoły



Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl