06.04.2025, 21:42 | czytano: 693

"Banachalia Bystrzaków" w Ostrowsku (zdjęcia)

W Szkole Podstawowej im. profesora Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku odbył się I Gminny Konkurs Matematyczno-Historyczny "Banachalia Bystrzaków". Wydarzenie to zgromadziło młodzież z 15 szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Nowy Targ.
Uczniowie podjęli wyzwanie rywalizacji wiedzy z zakresu matematyki i historii. Konkurs ten stał się wyjątkowym wydarzeniem. Połączył młode umysły z pasją do nauki i uznaniem dla Stefana Banacha – geniusza matematycznego związanego z Ostrowskiem.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie: dr Krzysztof Ciesielski – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kierownik Pracowni Historii Matematyki na UJ oraz wiceprezes World Federation of National Mathematics Competitions, dr hab. Monika Waksmundzka-Hajnos – profesor nauk farmaceutycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prywatnie – siostrzenica Stefana Banacha, dr hab. Mieczysław Hajnos – profesor Polskiej Akademii Nauk oraz dr hab. Anna Mlekodaj – profesor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, ekspert z dziedziny literatury i dziedzictwa kulturowego Podtatrza.

Dwuosobowe drużyny zaprezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy. Młodzież wykazała się nie tylko doskonałą znajomością matematyki, ale także głębokim zrozumieniem historycznych kontekstów związanych z Banachem. Zespołowa praca uczestników wymagała wiedzy oraz umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów matematycznych i historycznych.

W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników zmagań, zgromadzeni goście, wśród których byli m.in.: Anna Paluch – poseł na Sejm RP, Wiesław Parzygnat – Wójt Gminy Nowy Targ, Krzysztof Trochimiuk – Zastępca Burmistrza Miasta Nowy Targ, Aniela Kasiniak – st. wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Nowym Targu, Jacek Baca – Prezes Stowarzyszenia Ostrowsko – Dziedzictwo i Przyszłość, Zbigniew Żegleń – Sołtys Wsi Ostrowsko, uczestnicy, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie wysłuchali prelekcji członków komisji konkursowej.

Podczas uroczystego zakończenia I Gminnego Konkursu Matematyczno-Historycznego „Banachalia Bystrzaków” wręczono nagrody dla najlepszych drużyn. Laureaci miejsc I-III: uczniowie odpowiednio Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Targu, Szkoły Podstawowej w Krauszowie i Szkoły Podstawowej w Gronkowie, otrzymali bony pieniężne, ufundowane przez Stowarzyszenie Ostrowsko – Dziedzictwo i Przyszłość. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki ufundowane przez Gminę Nowy Targ. Wydarzenie zakończyło się gratulacjami dla wszystkich drużyn oraz podziękowaniami dla dyrektora Szkoły Pawła Nowotarskiego, komisji i sponsorów.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Ostrowsko – Dziedzictwo i Przyszłość pani prof. Monika Waksmundzka –Hajnos otrzymała nietypowy prezent – prototyp popiersia Stefana Banacha. Został on zaprojektowany i wykonany przez znanego artystę Marka Szalę.

Patronat Honorowy nad Konkursem objął Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego.

organizatorzy
Może Cię zainteresować
komentarze
Prawda was wyzwoli...07.04.2025, 17:59
Cyt.: "W Szkole Podstawowej im. profesora Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku odbył się I Gminny Konkurs Matematyczno-Historyczny "Banachalia Bystrzaków" (...) Konkurs ten stał się wyjątkowym wydarzeniem. Połączył młode umysły z pasją do nauki i uznaniem dla Stefana Banacha ? geniusza matematycznego związanego z Ostrowskiem.(..)" Wydarzenie rzeczywiście godne pochwały. Sądząc po powszechnie dostępnych informacjach o wybitnym polskim matematyku, światowej sławy naukowcu, Stefanie Banachu, on sam przyklasnąłby krzewieniu matematycznej wiedzy i rozbudzaniu pasji do nauki u młodych ludzi. Wszak sam pisał podręczniki, z których korzystali młodzi ludzie i z zapałem dzielił się z młodymi swoją gigantyczną wiedzą i "zarażał" swych studentów pasją do matematyki - królowej nauk. Z informacji o nim dostępnych wyłania się też człowiek prawy i szlachetny. Czy więc komuś tak uczciwemu spodobałoby się, że prawda o jego życiu jest, delikatnie rzecz ujmując, przekręcana??? NIEPRAWDA powtórzona nawet 100 razy nie staje się PRAWDĄ. Stefan Banach NIE JEST ZWIĄZANY z Ostrowskiem, lecz z Krakowem i zwłaszcza ze Lwowem. Jego ojciec - Stefan Greczek był związany z Ostrowskiem - w Ostrowsku się urodził i wychował. Stefan Banach URODZIŁ SIĘ W KRAKOWIE - urodził się 30 marca 1892 roku w Szpitalu Powszechnym Krajowym im. św. Łazarza w Krakowie. Ochrzczony został 3 kwietnia w przyszpitalnej kaplicy, która należała do parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja. Na marginesie - w Krakowie, w parafialnej księdze urodzin i chrztów obok danych Stefana Banacha widnieją dane jego matki, Katarzyny Banach, urodzonej we wsi Borówna, zaś rubryka z danymi ojca Stefana Banacha jest wykreskowana, bez danych ojca przyszłego geniusza matematyki. Takie były czasy - nieślubne dzieci nie miały łatwego życia, a ich rodzice, zwłaszcza kobiety - matki z nieślubnym dzieckiem miewały życie tragiczne. Stefan Banach, który matki nigdy nie poznał, a w rodzinie, jaką założył Stefan Greczek - jego ojciec, uchodził bardzo długo za "znajomego" rodziny, miał sporo szczęścia, że trafił do dobrej krakowskiej rodziny zastępczej Franciszki Płowej, gdzie początkami jego edukacji zajął się przyjaciel rodziny Płowych, Francuz - Juliusz Mien, który dostrzegł w małym Stefanie Banachu wybitnie zdolnego młodego człowieka. Zdolnym uczestnikom ostrowskiego konkursu należy życzyć spotkania na drodze osób, które dostrzegą ich talenty i pomogą im je rozwinąć. Należy im też życzyć wzrastania w pracowitości, uczciwości i prawdzie, czemu niekoniecznie służy promowanie podczas SZKOLNYCH wydarzeń polityków - tu patrz posłanka Anna Paluch, których/której postawa daleka jest od prawdy i uczciwości.
rodzic07.04.2025, 03:52
szkoła ma być podobno apolityczna.....to co tam robiła posłanka Paluch ????
Gratulacje dla uczestników i dyrekcji za super inicjatywę, zwłaszcza w dobie kiedy dzieci są tak oporne wobec matematyki...
sawuarek i wiwarek06.04.2025, 23:17
Jako osoba być może (chociaż nie we własnym mniemaniu - o, co to to nie!) mało lotna matematycznie, z podziwem i należnym szacunkiem przeglądałem załączone tu zdjęcia - być może - mądrzejszych od siebie, profesorów i ekspertów.
Ciekawi mnie tylko jak ta rywalizacja na polu wiedzy z zakresu historii wyglądała. Jeden uczeń znał 500 dat na minutę, a drugi uczeń znał 600 dat na minutę?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl