27.12.2010, 19:37 | czytano: 3278

Nowy Targ: o bezpieczeństwie - z policjantami i strażnikami, czyli nowości w „Szkole Kadetów”

Zdj. Archiwum szkoły
Znana już w stolicy Podhala „Szkoła Kadetów”, czyli Prywatne LO z ul. św. Katarzyny rozpoczęło kolejny program, tym razem nastawiony na bezpieczeństwo. Za „mundurowymi” już spotkania z policjantami i strażnikami miejskimi, przed nimi - ze strażą pożarną, graniczną i pracownikami Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Szkoła zatrudniła niedawno nowego nauczyciela, Wiesława Patlewicza, byłego komendanta placówki Straży Granicznej w Lipnicy Wielkiej. Z jego inicjatywy - a pomysł zarówno dyrekcji, jak i młodzieży się spodobał - kadeci z klas wojskowych i policyjnych rozpoczęli cykl spotkań z działającymi na terenie Nowego Targu służbami. - Chodzi tu głównie o praktykę - mówi Wiesław Patlewicz. - O to, by młodzież wiedziała, czym konkretne piony np. w policji się zajmują, jakie uprawnienia mają straże miejskie i gminne, ale też o to, by nabywała od swoich prelegentów praktycznej wiedzy i praktycznych umiejętności.
Dwa pierwsze spotkania przeprowadzili z uczniami policjanci z wydziału prewencji i z „drogówki”. Podczas pierwszego, w sali obrad nowotarskiego magistratu młodzież obejrzała film, nakręcony przez NTVK pod patronatem Podhale24 o bezpiecznym użytkowaniu fajerwerków, następnie słuchała prelekcji o materiałach pirotechnicznych, również w kontekście terroryzmu. Podczas drugiego spotkania kadeci poznawali m.in. zadania „drogówki” i słuchali o zmianach w prawie o ruchu drogowym oraz warunkach uzyskiwania praw jazdy różnych kategorii, ale też o drogowych przestępstwach, wypadkach, statystykach, punktach karnych, mandatach i o udziale w drogowych zdarzeniach młodych kierowców. Trzecie było spotkanie ze strażnikami miejskimi na temat ich pracy i uprawnień.

Jak mówi P24 Wiesław Patlewicz, jeszcze w tym roku szkolnym zaplanowano spotkania ze strażą graniczną, pożarną i pracownikami Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

p/

Zdjęcia: Archiwum szkoły
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl