01.04.2012, 21:23 | czytano: 1322

Mali dziennikarze z Cichego najlepsi w Polsce

zdj. Zuzanna Kamińska
Zespół redakcyjny gazetki „Bez tytułu” wydawanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Cichem zajął III miejsce w najstarszym, jedynym ogólnopolskim konkursie gazetek szkolnych MAM Forum Pismaków 2012.
Gala finałowa odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 90 gazetek z całej Polski. W gronie nagrodzonych znaleźli się szkolni żurnaliści z cichowiańskiej podstawówki. – Można powiedzieć z wielką radością, iż nie są to gazetki, ale gazety, bardzo profesjonalne wydawane wydawnictwa, przy których pracuje cały sztab ludzi – podkreśliła Aleksandra Zieleniewska z fundacji Nowe Media, głównego organizatora konkursu. Zwróciła uwagę na wielkie zaangażowanie nauczycieli opiekunów.
Gala poprzedzona była dwudniowymi warsztatami dziennikarskimi i fotograficznymi.

Gazetka „Bez tytułu” od kilku już lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych gazetek w Polsce. W 2009 r. szkolny miesięcznik otrzymał zaszczytne pierwsze miejsce i od tej pory przy winiecie jest napis: Mistrz Pismaków 2009. Szkolne czasopismo wydawane jest od 1994 r. Od kilku lat to miesięcznik, drukowany obecnie w jednej z nowotarskich drukarni. Oprócz szkolnych aktualności na łamach „Bez tytułu” (liczącego zwykle od 16 do 24 stron) można przeczytać ciekawe rozmowy z mieszkańcami wioski. Żurnaliści z Cichego wyjeżdżają również w teren, odwiedzili pilota Józefa Wójtowicza, kapitana samolotów boeing 767. – Na interesujące tematy nie mamy co narzekać – mówi Jan Głąbiński, od 2004 r. opiekun szkolnego czasopisma. Dodaje, że podczas warsztatów jury zachęcało uczniów i opiekunów do podejmowania trudnych tematów związanych ze szkołą, np. obecność narkotyków, alkoholizom, przemoc, przezwiska, wulgaryzmy. – Takie tematy są bardzo niewygodne dla dyrekcji i organu prowadzącego szkołę, ale takich spraw najbardziej brakuje w przysłanych wydawnictwach. Ponadto każdy taki dobry tekst dziennikarski spotka się z odzewem, a o to przecież nam chodzi – zaznacza Aleksandra Zieleniewska. – Spróbujemy zająć się taką tematyką również – zapewnia opiekun szkolnej gazetki.

Dziennikarze z „Bez tytułu” często wyjeżdżają również poza Podhale. Kilka razy gościli na planie serialu „Plebania”. Zwiedzali krakowską i warszawską siedzibę Telewizji Polskiej, przyglądali się kuchni radiowej na Kopcu Kościuszki, skąd nadaje RMF FM. Co roku mają kontakt z Bogdanem Rymanowskim, który oprowadza ich po stacji tvn i tvn24. – Sztuki dziennikarskiej uczymy się od najlepszych – puentuje opiekun „Bez tytułu”.

Źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl