02.07.2012, 23:26 | czytano: 1226

Teatrzyk SP Nr 9-L na gościnnych występach we Frydmanie i Gronkowie (zdjęcia)

arch. szkoły
W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9-L, działający w teatrzyku szkolnym „Dziewięć i pół” udali się – zgodnie z tradycją lat ubiegłych – na artystyczne tournee do pobliskich szkół. Tym razem zamierzali zaprezentować przestawienie pt „Bazyliszek”.
Ów spektakl został przygotowany na finał tegorocznej edycji akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”, która przebiegała pod hasłem „W kręgu polskich legend i baśni”. Bazyliszek należy do kanonu warszawskich legend i jego historię, a raczej wariacje na temat tej legendy przestawili mali artyści. Podczas swego tournee gościli najpierw wśród uczniów Szkoły we Frydmanie. Tam – jako starych znajomych przyjęto ich bardzo serdecznie i słodko (z uwagi na wielką torbę słodyczy, jakie otrzymali!). Prawdziwa scena, na której występowali trochę onieśmielała. Dla większości artystów był to pierwszy występ poza murami naszej Placówki, co dodatkowo ich stresowało. Ale w sumie poradzili sobie świetnie – czego dowodem były rzęsiste oklaski i podziękowania.
Kolejnym miejscem występów był Zespół Szkół w Gronkowie. Tutaj przygotowania do występu trwały krótko, jako że aktorzy przybyli już ubrani w swoje artystyczne stroje. Szokiem dla wszystkich była gigantyczna, super nowoczesna sala gimnastyczna, na której mieli wystąpić. Po przełknięciu pierwszego wrażenia oraz uczucia zazdrości (wypowiedzi uczniów: „ale super! Dlaczego my nie mamy taaaakiej sali?!”) mali artyści dali prawdziwy popis swoich umiejętności. Gdzieś rozpłynęła się trema, onieśmielenie… Chyba dobrze poczuli się na tej ogromnej scenie, mimo, że na widowni zasiadali nie tylko ich rówieśnicy, ale też uczniowie tamtejszego Gimnazjum. Artyści ze szkolnego teatrzyku SP Nr 9-L skutecznie przełamują krążące w środowisku negatywne stereotypy myślowe na temat możliwości uczniów SOSW.

Jesteśmy bardzo wdzięczni społecznościom szkolnym placówek, w których gościliśmy za sympatyczne przyjęcie naszych występów. Wszyscy uczestnicy tournee byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Już szykują się do kolejnych po wakacjach, jako że zostali zaproszeni do następnych szkół.

Halina Szewczyk, zdj. arch. szkoły
Zobacz pełną wersję podhale24.pl