16.01.2013, 17:59 | czytano: 1234

Kolęda na ziemi …

13 stycznia odbył się IX Koncert Kolęd i Pastorałek organizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej. Jak co roku, dzięki pomocy i życzliwości ks. Proboszcza Józefa Włodarczyka, muzyka wypełniała wnętrze szlachtowskiej świątyni.
Dzieci do występu przygotowały Panie Teresa Topolska oraz Agnieszka Sobierska. Tegoroczny Koncert Kolęd przybliżał historię powstania pierwszej szopki. Dzieci poprzez śpiew oraz krótką narrację przeniosły widzów do XIII w., wtedy to właśnie św. Franciszek w Wigilię Bożego Narodzenia zwołał swoich braci i lud z pobliskich miejscowości do jaskini w lesie. Przygotował w niej żłóbek oraz siano. Od tamtego wydarzenia jasełka odgrywane są na całym świecie.
Widowisko wzbogacała gra na instrumentach takich jak: akordeon, gitara, skrzypce, dzwonki chromatyczne i diatoniczne, flety, a także klarnet. Scenariusz oraz oprawę muzyczną przygotowała już dziewiąty raz Pani Teresa Topolska. Koncert urozmaicały wystąpienia solistów. Uwagę przyciągały również doskonale przygotowane stroje. W przestawieniu widzowie mogli podziwiać: Maryję z Józefem, pasterzy, górali, dzieci z różnych części świata, wołka i osiołka, trzech króli, aniołki oraz chórek. W kościele rozbrzmiewały zarówno kolędy tradycyjne, jak również góralskie i współczesne pastorałki.

Występ dzieci zgromadził liczną publiczność. Wśród zaproszonych gości na koncert przybyli przedstawiciele władz Miasta i Gminy Szczawnica. Wszyscy zebrani otrzymali upominki – świąteczne pierniki z dołączoną, krótką historią szopki św. Franciszka, przygotowane przez Panią Magdalenę Majerczak.

Powtórka Koncertu odbędzie się 27 stycznia 2013r. o godzinie 16.00 w kościele w Jaworkach.

K.T.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl