27.03.2013, 21:28 | czytano: 1169

Wyprawa gimnazjalistów z Krempach do Chorwacji (zdjęcia)

arch. szkoły
W dniach 16-24 marca br. siedmiu uczniów i dwóch nauczycieli Gimnazjum w Krempachach przebywało w Chorwacji. Tygodniowy wyjazd był częścią projektu Comenius „Maths on Earth!” realizowanego w krempaskiej szkole od września 2011 roku, w ramach programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”.
W dwuletnim projekcie poza szkołą z Chorwacji (Osnovna škola Brodarica) uczestniczą również szkoły z Francji (Merignac koło Bordeaux) oraz Finlandii (Vantaa niedaleko Helsinek). Dofinansowanie w wysokości 20000 euro pozwoliło na pokrycie całości kosztów tego i poprzednich wyjazdów do Francji i Finlandii.
Celem projektu jest motywowanie uczniów i rozwijanie kompetencji z zakresu matematyki i nauk ścisłych, podniesienie zdolności umiejętnego wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie uczenia się i nauczania oraz rozwijanie umiejętności społecznych, interkulturowych i językowych w wymiarze europejskim.

Brodarica jest niewielką miejscowością położoną nieopodal Szybenika w Dalmacji - pięknej krainie nad Adriatykiem. W spotkaniu partnerów projektu poza uczniami i nauczycielami z Polski i Chorwacji wzięło także udział pięcioro nauczycieli i trzynaścioro uczniów z Francji i Finlandii. Uczestnicy mobilności porozumiewali się w języku angielskim. Czas wypełniały działania zaplanowane w projekcie i służące realizacji celów. Przeprowadzono warsztaty matematyczne w plenerze „Matematyka w architekturze” oraz w muzeum niezwykłych konstrukcji Fausta Vrančicia, którego można nazwać chorwackim Leonardo da Vinci, zwiedzono także park tematyczny Nikoli Tesli – inżyniera i wynalazcy. W szkole odbyła się prezentacja poszczególnych krajów i szkół oraz ciekawych miejsc w krajach partnerskich. Obserwowano lekcje języka angielskiego, a uczniowie brali czynny udział w lekcji matematyki pt. "Wykorzystanie własności prostopadłościanu”.

Cała międzynarodowa grupa odwiedziła miejsca dziedzictwa narodowego Chorwacji: Park narodowy Krka, Split, Trogir, Šibenik (wszystkie cztery wpisane na listę Unesco), Salonę, Primošten oraz Zadar. Zapoznano się z tradycjami kulinarnymi i codziennym życiem mieszkańców Chorwacji, a na wyspie Krapanj – z historią połowu gąbek w morzu wokół wyspy.

Wyjazd był niezapomnianym wydarzeniem dla jej uczestników. Pierwsza w życiu uczniów podróż samolotem, wspaniała przyroda i krajobrazy Dalmacji, ponowne spotkanie chorwackich przyjaciół goszczonych w polskich domach w styczniu 2012 oraz nowe przyjaźnie sprawiły, że ten wyjazd na zawsze zostanie w pamięci uczniów. Tym bardziej, że Chorwacja pożegnała nas słońcem i temperaturą +20ºC, a Kraków przywitał chmurami i mrozem -10ºC.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl