20.06.2013, 20:33 | czytano: 1230

Uczniowie ze Słowacji na warsztatach w Sromowcach Niżnych

Uczniowie z Zakladnej Skoly w Spiskiej Starej Vsi, uczestniczący w realizacji projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa” licznie przybyli do Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych, by tu z uczniami gimnazjum i szkoły podstawowej wspólnie brać udział w warsztatach edukacyjnych. Po powitaniach i podziale na grupy warsztatowe rozpoczęli zajęcia i wzajemne poznawanie.
Najliczniejszy zespół stanowili uczestnicy zajęć plastycznych „Sztuka pienińska”. To oni jako pierwsi rozpoczęli swoją pracę. Uczniowie polscy i ze Słowacji ilustrowali za pomocą różnych technik plastycznych życie mieszkańców wsi Sromowiec Niżnych i Spiskiej Starej Vsi nad brzegami Dunajca dawniej i współcześnie. Wytwory dzieci przemawiały do odbiorcy kolorystyką i pomysłowością wykorzystania materiałów plastycznych. Skupiały uwagę zestawieniem barw i kompozycją. Najładniejsze prace ozdobią Izbę Historii Flisactwa, która powstanie w ramach projektu.
Bardzo przyjemnym rodzajem zajęć okazały się warsztaty ekologiczne. Ich część odbyła się w terenie. Tu uczestnicy oznaczali rośliny pienińskie zapisując ich nazwy w trzech językach: polskim, słowackim i po łacinie. Następnie zbierali okazy pospolitych roślin, by je zasuszyć a w przyszłości wykonać z nich zielnik, który również znajdzie się w Izbie Historii Flisactwa. Te działania nawiązują do legendy o bracie Cyprianie, mnichu z Czerwonego Klasztoru, który zasłynął między innymi z zielnika roślin leczniczych rosnących w Pieninach.

Równolegle do zajęć ekologicznych przebiegały warsztaty literackie. Uczniowie tłumaczyli legendę o Janosiku ucząc się nawzajem języka polskiego i słowackiego. Układali też dwujęzycznie plan legendy. Jest to początek przygotowań do konkursu opowiadania legend, który ma się odbyć po zakończeniu cyklu warsztatów. Utrudnieniem w tym konkursie będzie wymóg, by legendy po słowacku opowiadali Polacy, a po polsku uczniowie ze Słowacji.

Wszystkie te działania, będące elementem wyżej wspomnianego projektu „Dunajec- wspólna rzeka wspólna sprawa”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry", służyły wzajemnej integracji i wymianie doświadczeń a także były źródłem radości dla uczestników.

G.Ł.
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl