01.02.2014, 21:06 | czytano: 1071

Wieczór z tradycją bożonarodzeniową w nowotarskiej "czwórce"

arch. szkoły
Aby podtrzymać i kultywować dawne tradycje, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Nowym Targu przygotowali i przedstawili spektakl po góralsku - "Wieczór z tradycją bożonarodzeniową”. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz Miasta w osobach burmistrzów Marka Fryźlewicza i Jana Kolasy oraz Przewodniczącego Rady Miasta Pawła Liszki.
W szkolnej relacji czytamy: "Mieliśmy zaszczyć gościć Panią Wandę Szado-Kudasikową, Pana Romana Dziobonia, Panią Annę Mlekodaj, Panią Marię Dudek oraz licznych przedstawicieli Związku Podhalan na Niwie z kapelą góralską, która towarzyszyła naszym młodym artystom podczas występu.
Tradycja związana z przygotowaniem do Bożego Narodzenia i z samymi świętami u nas górali jest bardzo piękna i bogata. Należy pamiętać, że wszystko zaczyna się w rodzinie. Świętowanie, obrzędy, zwyczaje to wszystko co powinniśmy pielęgnować, a zwłaszcza u nas na Podhalu, w naszej Małej Ojczyźnie.

Ześlijcie niebiosa oz-iwcom rose na nasom zmarźniytom ziym i na nase duse, coby w nos odnowiła się wiara w narodzenie Pańskie i coby się nom scynścił Nowy Rok Pański."

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl