03.02.2014, 21:05 | czytano: 986

Jasełka w Krauszowie i Długopolu

arch. szkoły
Styczeń w Krauszowie od lat kojarzy się z Jasełkami. Jest to efekt wieloletniej tradycji Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki. Tegoroczne przedstawienie pt. „By znów narodził się w naszych sercach” zaskoczyło widzów baśniowym podejściem do tematu.
Renata Lipkowska (scenariusz i reżyseria) oprócz tradycyjnych postaci wprowadziła drzewka i gwiazdki, które wesoło sobie hasały po nieboskłonie. W tej roli wdzięcznie zaprezentowały się dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Jak to w baśniach bywa, skromność i dobroć bohaterów zostały nagrodzone. Niepozorna gwiazdka, która kierowała się w życiu zasadami dobra, a nie sławą oświetlała grotę betlejemską towarzysząc Świętej Rodzinie. Odpychana przez inne drzewka jodełka zajaśniała przepychem jako choinka w domu współczesnej rodziny, która zapomniała już o sensie Świąt Bożego Narodzenia w codziennym zabieganiu o pieniądze i prestiż. Całość przedstawienia uświetniły współczesne kolędy i piosenki świąteczne przygotowane przez chórek szkolny pod kierunkiem Celiny Błaszczyk oraz muzyka góralska Włodzimierza Majerskiego.
Spektakl odbył się 26 stycznia w Długopolu i 1 lutego 2014 r. w Krauszowie. Wśród gości pojawili się Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Sekretarz Gminy Beata Szewczyk, Dyrektor ZEAS-u Jadwiga Batkiewicz, Radna Powiatu Nowotarskiego Józefa Guziak, dr Anna Mlekodaj z PPWSZ, poeci w osobach Wandy Szado-Kudasikowej, Romana Dziobania i Krzysztofa Kokota, prezes Związku Podhalan Oddział Ludźmierz Ewa Iwulska, siostry Urszulanki z Ludźmierskiego Sanktuarium, sołtysi Krauszowa i Długopola Stanisław Kalata i Andrzej Bobek.

Po spektaklu zgromadzeni goście mogli wsłuchać się w oryginalne pastorałki w profesjonalnym wykonaniu rodziny Długopolskich i Szczęchów oraz przyjaciół.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl