05.03.2014, 17:08 | czytano: 1406

Nowotarżanie na etapie wojewódzkim konkursu dot. Witolda Pileckiego

arch. szkoły
W przeciążonym obowiązkowym programem szkolnym umyśle gimnazjalisty ciężko jest wyszukać motywację na zachętę do inicjatyw dodatkowych, proponowanych „masowo” przez różne „konkursowe” instytucje.
Tym bardziej cieszy, że udało się wynaleźć reprezentantów Nowego Targu, chętnych do zmierzenia się z niełatwym tematem „odplamiania” historii i poznania sylwetki człowieka, który był modelem patrioty, a polska historia należne mu miejsce w swoim panteonie przyznała stosunkowo niedawno.
Konkurs Małopolskiego Kuratorium Oświaty, w obecności Małopolskiego Kuratora Oświaty, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, w obecności Jego Magnificencji Rektora uczelni, odbywał się w miejscu naznaczonym historią. W jednym z budynków, dzisiaj należących do kompleksu uczelni, rozpoczęła się mroczna historia KL Auschwitz, jednego z najstraszniejszych miejsc w historii ludzkości.

Dzisiaj to pięknie odnowiony nowoczesny kompleks naukowy, w którym 140 uczestników poziomu gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego konkursu mogło poczuć powagę i monumentalność wiedzy, a przede wszystkim sprawdzić się wobec rówieśników ze znajomości wojennej i powojennej historii Polski.

W etapie wojewódzkim Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii” wzięły udział uczennice IV Niepublicznego Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji i zaprezentowały się całkiem nieźle.

Do ścisłego pięcioosobowego finału na razie jeszcze punktów zabrakło, ale godnie reprezentowały szkołę i miasto, a przede wszystkim miały okazję wzięcia udziału w dużym przedsięwzięciu edukacyjnym, zawarcia na tym gruncie nowych znajomości, a także do oswajania „zjawiska” poważnych egzaminów, których cały cykl dopiero przed nimi…

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl