10.03.2014, 15:41 | czytano: 2531

Uczniowie Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu z wizytą na Litwie (zdjęcia)

arch. szkoły
Uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu wchodzącego w skład Zespołu Szkół im. prof. Jana Venuleta spędzili 5 dni na Litwie, razem z rówieśnikami z Litwy, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Młodzi z 5 krajów biorą udział w unijnym projekcie „Comenius – partnerskie projekty szkół”. Główny temat projektu brzmi: „Młodzi Europejczycy na nowo odkrywają i kultywują tradycje folklorystyczne”.
Młodzież gościło Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie. Pierwszego dnia uczniowie poznawali Wilno, wraz z unikatową architekturą Starego Miasta. Był także czas na prezentacje na temat: „Jak obchodzimy Boże Narodzenie i świętujemy Nowy Rok”. Uczniowie mieli okazję zwiedzić zamek w Trokach otoczony jeziorem oraz zapoznać się z kulturą, zwyczajami i strojami etnicznej grupy Karaimów zamieszkującej tamte tereny. Niezwykłym doświadczeniem i świetną zabawą dla Comeniusowiczów było własnoręczne lepienie, a później degustacja litewskich kibinów oraz wizyta w Cekonikes (Ciechanowiszkach), gdzie znajduje się Izba Palm i Użytku Codziennnego – tam młodzi ludzie mogli zapoznać się z tradycją i sposobem robienia palm.
Gospodarze zorganizowali również wycieczkę do skansenu w Rumszyszkach k. Kowna, gdzie znajduje się muzeum budownictwa ludowego, prezentujące cztery regiony etnograficzne Litwy. Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach, dzięki którym poznała barwne tradycje litewskich zapustów: tworzenie marzanny, tańce i śpiewy towarzyszące obrzędom, tradycyjny litewski posiłek.

Uczestnicy projektu Comenius udali się również z wizytą do wileńskiego Urzędu Miasta. Zapoznali się z zasadami funkcjonowania magistratu, spotkali się z wiceprezydentem oraz przedstawicielem Wydziału Oświaty, a na koniec mogli podziwiać niezwykłą panoramę Wilna z balkonu widokowego. Ostatnim punktem programu były prezentacje Comeniusowiczów na temat: „Obrzędy w twoim regionie i państwie”, które przedstawili podczas wspólnego spotkania z gospodarzami w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza podczas szkolnych zapustów.

Oprócz bogatego pobytu był czas na zawarcie przyjaźni i szlifowanie języka angielskiego, którym posługują się uczestnicy projektu. Młodzież z „Venuleta” była na Litwie wraz z nauczycielkami – Anną Stołowską (koordynatorką projektu Comenius) oraz Alicją Bryniarską.

Projekt unijny, w którym biorą udział uczniowie z 5 krajów, zakłada wizyty partnerskie oraz szereg działań edukacyjnych w szkołach. Uczniowie poznają historię, geografię, folklor swojego regionu, który prezentują rówieśnikom z partnerskich szkół. Dzięki kolegom zza granicy poznają z kolei tamtejszy folklor oraz tradycje. Jesienią ubiegłego roku odbyła się pierwsza wizyta – w Bułgarii. Miejscem spotkania była miejscowość Gorna Oryahovitsa w Bułgarii. Wiosną planowany jest wyjazd do Rumunii.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl