15.04.2014, 22:35 | czytano: 855

Uczniowie nowotarskiej "czwórki" upamiętnili Ofiary Katyńskie

Dlaczego wciąż wracamy do katyńskiego lasu i wspominamy ofiary zdradzieckiej zbrodni, tych którzy mieli być sojusznikami w walce z niemieckim najeźdźcą? Pewnie zapomnieć byłoby łatwiej, nie patrzeć na potworne ślady męczeństwa naszych rodaków. Odwrócić głowę od upiornego obrazu historii. Ale jeśli my nie będziemy powtarzać tego smutnego refrenu, przypominać okrutnej męki polskich bohaterów, jeśli my umilkniemy, to „kamienie wołać będą.”
Uczniowie piątej klasy Szkoły Podstawowej Nr 4 w Nowym Targu pokazali w apelu poświęconym ofiarom Katynia i tragedii smoleńskiej, że pamięć o poległych jest powinnością i patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka.
Katyńską historię zawartą w niezwykłej poezji Zbigniewa Herberta, Feliksa Konarskiego, Wacława Kruka, Kazimiery Iłłakowiczówny, ks. Jana Twardowskiego recytowali uczniowie przygotowani przez nauczycieli: Annę Gut-Kołodziej i Marlenę Sulka. Towarzyszyły temu piękne melodie piosenek między innymi: Katyń, Lot orłów, Sen o Katyniu w wykonaniu solistek pod kierunkiem Doroty Kret.

Wszyscy uczniowie szkoły przysłuchując się w słowa wierszy i piosenek mogli się przekonać, że prawda, wolność, sprawiedliwość nie została do końca zgładzona w katyńskim lesie, bo dopóki istnieje słowo poety i człowiek, który nad tym słowem się pochyli, te wartości będą miały swoich obrońców.

źródło: szkoła
komentarze
Zachwycony widz21.04.2014, 12:32
Świetna inscenizacja, brawa za pomysł, za realizację, brawa dla fenomenalnych dzieciaków i wspaniałych pedagogów! Wspaniała robota!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl