02.06.2014, 21:19 | czytano: 760

Polsko-niemiecka akcja „Dzień Wolności.de I Tag der Freiheit.pl”

SZCZAWNICA. Począwszy od roku 2000 wraz z Grundschule 1 w Schöneiche Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy prowadzi polsko-niemiecką współpracę i wymianę młodzieży. W tym roku, piętnaste już spotkanie odbywa się w szkole w dniach 2-7 czerwca.
Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest wolność. Związane jest to z jubileuszem wydarzeń ‘89 roku. Mija bowiem 25 lat od obrad Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych, powołania pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim i wreszcie obalenia muru berlińskiego. Mnóstwo okazji do świętowania sukcesów, które zbliżyły nasze kraje do wolnej Europy.
Już jutro, we wtorek, nasi i niemieccy uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w nietypowych lekcjach poświęconych właśnie szeroko rozumianej wolności. Zajęcia te podzielone zostały na cztery bloki tematyczne: muzyczny, plastyczny, historyczny i językowy.

Podczas pobytu w Polsce niemieccy uczniowie wraz z opiekunami poznają Szczawnicę i Pieniny a także wybiorą się na wycieczkę do Krakowa. W „dniu w rodzinach” spędzą czas według planu ułożonego przez polskich gospodarzy.

Paweł Sypek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy

W akcji „Dzień Wolności.de I Tag der Freiheit.pl” od 1 do 17 czerwca odbędzie się 220 projektów w całej Polsce i Niemczech. To między innymi konkursy plastyczne, warsztaty filmowe, dyskusje czy flashmob’y – wszystkie dotyczą polsko-niemieckich motywów na drodze do wolności. Ich organizatorami są szkoły, stowarzyszenia, hufce pracy i inne instytucje pracujące z młodzieżą. Od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży otrzymali oni pomoc w postaci materiałów dydaktycznych na stronie internetowej (www.der-tag.pl) i publikacji, a także upominki dla uczestników. Projekty, które mają charakter spotkania polsko-niemieckiego, mogły otrzymać także dotacje.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to organizacja międzynarodowa zajmująca się dotowaniem i merytorycznym wsparciem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec. Została utworzona w 1991 roku przez rządy obu tych krajów. Od tamtej pory dofinansowała ponad 60 tysięcy projektów, w których wzięło udział prawie 2,5 miliona uczestników.

Szczegóły akcji oraz opisy wszystkich projektów znajdują się na stronie www.der-tag.pl.

źródło: szkoła
komentarze
mietek02.06.2014, 23:43
Ani kultura niemiecka ani rok 1989 większości Polaków niestety nie kojarzy się z wolnością, ale idea jest szczytna, trochę wymuszona i przereklamowana, ale pożyteczna, gdyż kulturę należy wspierać. Nic bardziej nie uczy tolerancji jak żywy kontakt z przedstawicielami tych kultur (no, może jeszcze bardziej uczyłaby tolerancji możliwość wyjazdu młodzieży w inne miejsca, ale gdy się nie ma co się lubi to się lubi to co się ma - dobrze że przynajmniej taka forma jest możliwa).
Zobacz pełną wersję podhale24.pl