16.06.2014, 22:09 | czytano: 1008

Śladami Małego Powstańca… – wycieczka do Warszawy uczniów SP w Ostrowsku

W dniach od 9 do 11 czerwca czterdziestoosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ostrowsku wraz z opiekunami zwiedzała Warszawę. Pilotem i przewodnikiem po stolicy był Adam Kustwan ze stowarzyszenia „Grypa Inicjatyw Lokalnych GIL”, który wraz z Urszulą Dębską-Ciężobką – nauczycielem SP w Ostrowsku, współorganizował całe przedsięwzięcie.
Dzień pierwszy wycieczki związany był z historią miasta. Uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie po raz pierwszy spotkali się z historią ludzi walczących o wolną Warszawę. Uzupełnieniem zdobytych wiadomości była wizyta na profesjonalnym planie filmowym „Miasta 44” w reżyserii Jana Komasy (premiera kinowa planowana jest na 1 sierpnia 2014 r.) w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Przed niezwykłym spotkaniem z filmem uczestnicy założyli stroje stylizowane na powstańcze, prócz tego zostali ucharakteryzowani, co wszystkim bardzo się spodobało.
Podczas spaceru po planie dało się słyszeć w tle nagranie, na którym zarejestrowano dialogi z planu filmowego (krótkie wymiany zdań między członkami ekipy filmowej) oraz komendy wydawane przez reżysera. Uczniowie mieli szansę zobaczyć elementy filmowej scenografii, odwzorowujące pokój w zbombardowanym warszawskim domu z czasów II wojny światowej oraz przejść specjalnie skonstruowanym sztucznym kanałem, którym w filmie Komasy przedzierają się przez Warszawę młodzi powstańcy. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o pracy ekipy filmowej, przekazując wiedzę o pojęciach związanych z produkcją filmową i specjalistach, którzy się nią zajmują. Zajęcia realizowane była przy pomocy materiałów dźwiękowych, filmowych i multimedialnych. Dla każdego dziecka było to niezwykłe przeżycie, które wzbogaciło wiedzę na temat powstawania filmu.

Drugi dzień pełny był niezapomnianych atrakcji. W programie znalazły się: spacer w Łazienkach Królewskich, przejazd Traktem Królewskim, przejazd przez centrum (PKiN, drapacze chmur). Dzieci miały okazję zobaczyć Dom Sierot Janusza Korczaka jak również usłyszeć opowieść o tymże pisarzu. Uczniowie zobaczyli następnie wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej. Zwiedzanie Zamku Królewskiego obejmowało najbardziej ciekawe miejsca: Apartament Wielki (w jego skład wchodzą Galeria Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Konferencyjny) oraz Apartamenty Królewskie, które składają się z Sali Gwardii Konnej Koronnej, Pokoju Oficerskiego, Pokoju Canaletta. Podczas zwiedzania obecny był przewodnik, który oprowadzał nas po przepięknych komnatach zamkowych, opowiadając o historii zamku jego mieszkańcach i ciekawostkach. Dzień zakończył się niebywałym seansem w Planetarium (3D) – Niebo Kopernika. Dla większości dzieci jak również opiekunów było to wyjątkowe przeżycie.

Ostatni dzień pobytu w stolicy zaczął się od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych. Przy różnych stanowiskach każdy mógł samodzielnie poszerzyć wiedzę i znaleźć wyjaśnianie wielu zjawisk. Nie zabrakło też zwiedzenia Synagogi Nożyków. Uczestnicy w skrócie poznali najważniejsze informacje dotyczące judaizmu. W czasie wędrówki znalazło się też coś dla miłośników piłki nożnej - Stadion Narodowy, niestety tylko z zewnątrz (z przyczyn niezależnych od organizatora). Ostatnim punktem pobytu w Warszawie był spacer w Wilanowie i Centrum Opatrzności Bożej. Po czym udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Dziękujemy sponsorom, którzy umożliwili tak dużej ilości dzieciom zwiedzenie stolicy, poznanie jej historii i kultury.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl