02.09.2014, 18:37 | czytano: 1328

Uczniowie – ze sztandarem i na warcie honorowej

NOWY TARG. Reprezentacja Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu była widoczna podczas obchodów upamiętniających 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Uczniowie klas mundurowych w poczcie sztandarowym uczestniczyli w Mszy św. w intencji Ojczyzny i Poległych w kościele św. Katarzyny, potem maszerowali z innymi uczestnikami przez rynek, by zaciągnąć wartę honorową przed „Ścianą Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego” na Placu Kombatantów.
W szerokim, gronie uczestników obchodów były władze powiatowe i miejskie, samorządowcy, reprezentacje szkół, różnych instytucji, służb mundurowych, Związku Podhalan, organizacji kombatanckich, Grupy Mieszkańców „Pamięć”, „Solidarności”, duchowieństwa, harcerstwa, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wreszcie starszych i młodszych nowotarżan przybyłych z poczuciem patriotycznej powinności.

Cenny niezmiernie był udział w tych uroczystościach 94-letniego już żołnierza Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, obrońcy Tobruku – majora Stanisława Mroszczaka.

O sensie przypominania tragicznej rocznicy – w realności walk za naszą wschodnią granicą - mówił burmistrz Marek Fryźlewicz: - Czyż nie jest to szczególnie istotne dziś, kiedy coraz częściej tracimy z oczu to, co najważniejsze: że wolna, demokratyczna i niepodległa Polska nie są nam dane raz na zawsze. Bo trwająca wojna Rosji z Ukrainą stwarza zagrożenie nie tylko dla nas, ale i dla Europy i świata. Że wszystkie umowy, zobowiązania, nawet międzynarodowe, bez własnej siły militarnej i moralnej, są tylko nic nie wartymi kartkami papieru. Niech to przypominanie wydarzeń i postaw, które miały miejsce 75 lat temu, pomoże nam zrozumieć mądre słowa filozofa, że łatwiej jest nienawidzić wojnę niż postawy i grzechy w nas, które do wojny prowadzą. Oby nigdy nie sprawdziło się rosyjskie przysłowie „to co nowe, to dobrze zapomniane stare”.

Grupie młodych wokalistek ze Studia Piosenki „Septyma” należą się duże brawa za piękny i wzruszający program słowno-muzyczny „Mój serdeczny kraj”, z krótkim przypomnieniem historii lat wojny i okupacji na Podhalu, konspiracyjnej walki i nauki.
Po Apelu Pamięci delegacje składały kwiaty, oddając hołd ofiarom wojny, jej znanym i bezimiennym bohaterom. Uroczystości kończyła „Rota” w wykonaniu Orkiestry.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl