11.04.2016, 07:00 | czytano: 1719

Wizyta gimnazjalistów z Łapsz Niżnych w Oczyszczalni Ścieków w Niedzicy (zdjęcia)

Średnio jedna osoba dziennie zużywa ok. 3 m sześciennych wody – na miesiąc jest to ok. 300 kubików. Tak tworzymy ścieki, które trzeba zutylizować, czyli unieszkodliwić. Wymyślono więc oczyszczalnie ścieków i takie oczyszczalnie pracują w naszej gminie w Trybszu i w Niedzicy.
Właśnie tę ostatnią grupa uczniów kl II i III łapszańskiego gimnazjum - realizujących projekt edukacyjny: „Woda – cudowna substancja - na co dzień”, zwiedzała, a oprowadzającym był dr inż. Dariusz Latawiec - Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.
"Zobaczyliśmy poszczególne etapy oczyszczania, zobaczyliśmy to, co jest oczyszczane i to, co trafia do oczyszczalni – włos się jeży na głowie ile i jakich wytwarzamy ścieków … Problem w tym, że nie wszystkie wsie naszego pięknego regionu mają kanalizację – co dzieje się wtedy ze ściekami z domów? - trafiają na pola, do rzek, czyli wracają do nas z wodą, którą pijemy i z pokarmem jaki zjadamy. Strach więc kąpać się w niektórych naszych rzekach np. Białce. Wrażenia z takiej lekcji były mocne (i to dosłownie – zapach i widok!) – na pewno naocznie uświadomiliśmy sobie, że trzeba chronić i dbać o nasze miejsce życia – jesteśmy za nie odpowiedzialni, każdy z nas. Chłopcy z grupy projektowej szykują podsumowanie swoich zajęć, a piękny tytuł „Woda – cudowna substancja - na co dzień”, niech zmusi nas do myślenia i szanowania tego skarbu jaki posiadamy. Szanujmy wodę, dbajmy o jej czystość i chrońmy nasze piękne i jeszcze naturalne środowisko!" - czytamy w przesłanej relacji.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
PasterzPPP13.04.2016, 11:17
Oczywisty błąd, ktoś się pomylił. Dzienne zużycie wody jest w granicach od 130 litrów do 160 litrów czyli od 0,130 m3 - 0,160 m3 na osobę.
JAka13.04.2016, 01:53
pan Prezes sie pomylil sorry :-)
Brudas12.04.2016, 10:48
Metr sześcienny to jest tysiąc litrów (może się mylę).Trzy tysiące litrów wody dziennie wieloryb nie zużywa.Można się domyślić skąd takie opłaty za ścieki.
cyklop11.04.2016, 08:21
3 m3 - wody na jedną osobę dziennie HA HA
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl