22.05.2018, 16:37 | czytano: 1680

„Szkoła w Europie – praktyki zawodowe w europejskich przedsiębiorstwach”

Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, realizuje projekt pod tytułem „Szkoła w Europie – praktyki zawodowe w europejskich przedsiębiorstwach”, w ramach którego grupa 19 uczennic kształcących się w zawodach Technik Hotelarstwa i Technik Obsługi Turystycznej, udała się wraz z opiekunami na dwutygodniowe praktyki do Portugalii. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
W sobotę, 5 maja 2018 r., o godz. 9.30 uczniowie pożegnani przez rodziców i znajomych wyjechali z Nowego Targu, kierując się do Wrocławia, skąd o godzinie 19.00 samolotem linii Wizzair odlecieli do Porto. Lot przebiegał nad Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją i Hiszpanią. Pół godziny po wylądowaniu w Porto i odebraniu bagaży, przedstawicielka organizacji przyjmującej, odebrała grupę z lotniska i zawiozła do Barcelos, które na 2 tygodnie stało się drugim domem uczniów.

Niedziela była dniem zapoznawczym z regułami jakie panują na terenie obiektu oraz z najbliższą okolicą. W ciągu dnia, uczniowie znaleźli także czas na odpoczynek i plażowanie.

W poniedziałek po śniadaniu, uczniowie udali się do miejsc praktyk, aby zapoznać się z personelem oraz ustalić szczegóły współpracy na najbliższe dni. Zapoznali się również z regulaminami zakładów oraz przeszli szkolenie w zakresie BHP. Po lunchu udano się na wycieczkę po Barcelos. Przewodnikiem grupy był Pan Grzegorz, Polak od dłuższego czasu mieszkający i pracujący w Portugalii. Opowiedział on historię miasta oraz pokazał najbardziej atrakcyjne obiekty w miejscowości. Młodzież uczestnicząca w międzynarodowych praktykach zauważyła, że na każdym kroku w Barcelos przewijał się motyw koguta. Jest on symbolem nie tylko miasta, ale i całej Portugalii, o czym opowiedział przewodnik. Po powrocie do kampusu wszyscy z niecierpliwością oczekiwali co przyniesie następny dzień, gdyż miał to być pierwszy dzień prawdziwej praktyki…

We wtorek, wczesnym rankiem, uczniowie zostali zabrani przez kierowców i rozwiezieni do agencji turystycznej i hoteli w miejscowościach Barcelos, Esposende i Paova de Varzim. Tam na miejscu wykonywali zadania przydzielone im przez opiekunów praktyk oraz doskonalili swoją wiedzę i umiejętności. Po powrocie opowiadali o swoich wrażeniach i spostrzeżeniach po całym dniu pracy. Atrakcją wieczoru był pokaz sztuczek i trików wykonywanych przez iluzjonistę.

Środa i czwartek były kolejnymi dniami praktyk. Dziewczyny przez 8 godzin dziennie pomagały w obsłudze gości hotelowych, sprzątały jednostki mieszkalne, obsługiwały gości w recepcji, przygotowywały restauracje i sale konferencyjne na przyjęcie gości oraz programowały i kalkulowały oferty turystyczne. Również opiekunowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda ich praca, gdyż udali się do zakładów pracy na wizyty zapoznawcze i monitorujące. Ponadto, w środę wieczorem na terenie kampusu został zorganizowany wieczór europejski, którego celem było poznanie kultury, tradycji i kuchni Polski, Rumunii i Słowacji.
Każda z narodowości krótko zaprezentowała swój kraj, przedstawiła potrawy jakie przygotowała oraz zaprezentowała krótki film o atrakcjach turystycznych ze swojego państwa. Później przyszedł czas na degustację potraw oraz tańce i zabawę… Uczniowie są bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w projekcie. Dzięki niemu mają nie tylko możliwość doskonalenia umiejętności zawodowych, ale również poznania kultury i atrakcji w Portugalii. Na najbliższy weekend organizatorzy zaplanowali dwie wycieczki turystyczno-krajoznawcze, ale o nich szerzej w relacji za tydzień.

Tymczasem saudações de Portugal...

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl