20.06.2018, 23:03 | czytano: 1281

Kadeci na szlaku konfederatów (zdjęcia)

arch. szkoły
Pamięć i wiedzę o założycielach Konfederacji Tatrzańskiej oraz Dywizji Górskiej (zwanej też dywizją Podhalańską w Konspiracji) ma krzewić doroczny Rajd młodzieży z podhalańskich szkół, rozpoczynający się na rynku w Szaflarach, pod pomnikiem poety i męczennika narodowej sprawy – Augustyna Suskiego.
W tegorocznej II edycji Rajdu nie brakło kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Szkołach im. prof. Venuleta. Ich udział to element patriotycznego wychowania, na które placówka kładzie szczególny nacisk.

Młodzież ruszająca na Rajd musi bowiem posiąść wiedzę na temat bohaterów i działalności konspiracyjnej organizacji, powołanej do życia wiosną 1941 roku, by zmyć hańbę Goralenvolku i jej ramienia zbrojnego w postaci tworzonej przez rozstrzelanego później Oświęcimiu majora Edwarda Gött-Getyńskiego Dywizji Górskiej.


Przy rozpoczęciu Rajdu, po Apelu Poległych, kadeci w imieniu wszystkich organizatorów i uczestników Rajdu składali kwiaty pod pomnikiem założyciela Konfederacji Tatrzańskiej. Wiązankę pieśni patriotycznych odśpiewał na szaflarskim rynku góralski zespół.

Natomiast Grupa Rekonstrukcji Historycznych przygotowała na tę okazję dwie inscenizacje – jedna z nich odtwarzała złożenie przysięgi przez nowoprzyjętych konfederatów i żołnierzy Dywizji Górskiej. Druga przedstawiała uwolnienie z rąk nazistów kilku dziewczyn podejrzewanych o kontakty z partyzantami.


Pokonywanie kilkukilometrowej trasy Rajdu wiązało się, jak zwykle, z wykonywaniem różnych zadań w kilku punktach kontrolnych. W jednym z nich czekał uczestników sprawdzian wiedzy o Konfederacji i jej założycielach. Dwa inne punkty kontrolne, były obsługiwane właśnie przez kadetów, sprawdzających i oceniających umiejętności poszczególnych drużyn w udzielaniu pierwszej pomocy oraz mustrze.

W finale Rajdu – przy krzepiącej nadwątlone siły zupie z kuchni polowej – podliczono zdobyte punkty i ogłoszono zwycięzców. Na szlak Konfederacji kadeci z pewnością wrócą za rok.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
K.21.06.2018, 10:48
Brawo! Kształtowanie właściwych postaw proobronnych i patriotycznych przez szkołę jest godne naśladowania. Zazdroszczę uczniom mozliwości zdobywania takiej wiedzy i umiejętności. Niech nikt nie pluje w twarz góralom hasłem "goralenvolk"!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl