21.06.2018, 19:06 | czytano: 2827

Sukces uczniów Metalki w Konkursie IPN „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” (zdjęcia)

arch. szkoły
W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, uczniowie nowotarskiej szkoły uczestniczyli w podsumowaniu szóstej edycję projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.
Uroczystość poprowadziła Anna Zechenter z krakowskiego oddziału IPN, a ilustrowany slajdami wykład poświęcony lwowskim szkołom i ich nauczycielom wygłosił dr Paweł Naleźniak. Potem małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, ks. prof. Jacek Urban z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wręczyli nagrody nauczycielom i uczniom.

To była już szósta edycja projektu edukacyjnego „Kresy” przeprowadzona przez krakowski IPN i UPJPII. Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Chodzi o zapoznanie młodzieży z historią Kresów I i II RP w XX i XXI wieku oraz narodów je zamieszkujących, ze szczególnym uwzględnieniem losu Polaków, którzy na tych ziemiach od pokoleń żyli i pracowali, zostali z nich wypędzeni lub mieszkają tam współcześnie.


Najważniejszą częścią projektu jest konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat, na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego.


Uczniowie Metalki uzyskali 4 wyróżnienia, a zespół w składzie: Katarzyna Pietras, Wioleta Łuszczek i Tomasz Domalik zostali laureatami konkursu, zajmując 3 miejsce. Laureaci, oprócz dyplomów i nagród rzeczowych, uzyskali indeksy na wybrany kierunek na UPJPII.


Dlaczego uczniowie wzięli udział w tym konkursie? Odpowiedzi udzieliła Katarzyna Pietras: „Zdecydowaliśmy się wziąć udział w konkursie, ponieważ jesteśmy zafascynowani tematyką dotyczącą losów naszych rodaków na Kresach Wschodnich, o których większość z nas (niestety) tak niewiele wie. Dzięki uprzejmości proboszcza parafii w Strzelczyskach (obecnie Ukraina) mogliśmy pogłębić wiedzę na temat ich życia na dawnych ziemiach Polski. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni wynikami konkursu. Zostaliśmy laureatami oraz uzyskaliśmy indeksy na UPJPII.” Ponieważ są to uczniowie trzeciej klasy technikum, zapowiedzieli, że w przyszłym roku nie zadowolą się trzecim miejscem i zrobią wszystko, aby wygrać konkurs.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
lajbnitz23.06.2018, 16:58
Z całym szacunkiem dla sukcesu uczniów Metalki w zmaganiach na temat dawnych polskich ziem wschodnich, ale przyszli technicy powinni jednak raczej zmagać się w technicznych konkursach, np. w precyzyjnym pomiarze śrub, łożysk i innych części maszyn, w projektowaniu CNC narzędzi typu "die" (słowo to nie ma nic wspólnego z umieraniem), tudzież układaniem układów scalonych w tzw. "drabinkę". Konkursy historyczne indeksów na AGH czy PK nie dadzą, to pewne.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl