14.10.2018, 21:50 | czytano: 950

Dzień pieczonego ziemniaka i sprzątanie Łapsz Niżnych (zdjęcia)

arch. szkoły
W mglisty poranek 10 października uczniowie łapszańskiej szkoły wraz z oddziałami przedszkolnymi z opiekunami wyruszyli na wielkie sprzątanie swojej miejscowości.
Podczas akcji były miejsca, gdzie śmieci było niewiele, ale i też takie, gdzie było ich niestety dużo. Każda klasa starała się wywiązać ze swojego obowiązku sumiennie i dokładnie. Po tym sprzątaniu chcielibyśmy, aby nasze ulice zostały tak czyste jak najdłużej! Następnie już w promieniach jesiennego słońca uczniowie wrócili do szkoły, gdzie czekały na nich niemalże gotowe ziemniaki. Zgodnie ze szkolną tradycją i w tym roku obchodziliśmy „Dzień Pieczonego Ziemniaka”. Po kolejkach czekających przy ognisku, minach i czarnych kolorach wokół ust uczniów można było wnioskować, że pieczony ziemniak z dodatkiem masełka to był nie lada rarytas tego dnia.
W przerwach między jedzeniem ziemniaków uczniowie miło spędzali czas na boisku szkolnym szukając ukrytych ziemniaków, bawiąc się, tańcząc i przybijając sobie ziemiankowe stempelki. Podsumowując ten miły dzień dziękujemy Królowi Janowi III Sobieskiemu za przywiezienie w XVII w. ziemniaków do Polski. Bez nich ten dzień nie byłby tak smaczny.

Bogumiła Trybunia
Zobacz pełną wersję podhale24.pl