18.03.2019, 21:09 | czytano: 2295

XIII Festiwal Nauki w Metalce (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. W Zespole Szkół Technicznych i Placówek już po raz 13. i to dodatkowo 13.03.2019 roku uczniowie, pod kierunkiem dwudziestu nauczycieli, przygotowali Festiwal Nauki. Efekty ich zaangażowania mogło ocenić prawie tysiąc uczestników imprezy, w tym najmłodsi uczniowie ze szkół podstawowych: nr 2 i 11 z Nowego Targu, Waksmundu, Cichego i Krauszowa.
Zgodnie z tradycją Festiwal był podzielony na kilka segmentów, do których zaliczały się: interaktywna wystawa projektów, warsztaty doświadczeń chemicznych, warsztaty antysmogowe, warsztaty literackie, a także gry i konkursy: Maraton Naukowy, Trafiona Dziesiątka, Zjawiska Fizyczne w Obiektywie, Turniej szachowy i Chłopska Szkoła Biznesu. W tym roku bogactwo różnorodności stanowisk było wyjątkowe. Można było m.in. uczestniczyć w doświadczeniach fizycznych i chemicznych, zmienić koło w samochodzie na warsztatach mechanicznych, sprawdzić, jak działa silnik elektryczny i spalinowy, wybudować piramidę na zajęciach budowlanych, nauczyć się odróżniać fałszywy banknot od prawdziwego, przymierzyć mundur wojskowy, pobawić się w „Mądrą sowę” na warsztatach w pracowni architektury krajobrazu, wykonać pomiary geodezyjne, a nawet „popracować” na frezarce i obrabiarce cyfrowej, dowiedzieć się, jak stworzyć sieć elektryczną czy wykonać lapbook w szkolnej bibliotece. Uczniowie Metalki pokazywali młodszym kolegom, jakie zastosowanie ma matematyka w sztuce „iluzji karcianej”, a na stanowisku poświęconym ochronie środowiska mogli dowiedzieć się, ile zużywamy wody przy wytwarzaniu choćby tak powszechnych hamburgerów. Ostatnie stanowisko z tej bogatej wystawy projektów, dotyczyło cyberbezpieczeństwa.
Ważnym elementem Festiwalu Nauki były konkursy i turnieje: „Zjawiska fizyczne w obiektywie”, Turniej szachowy oraz gra ekonomiczna „Chłopska szkoła biznesu”. Konkursem, który połączył różne dziedziny nauki był „Maraton naukowy” organizowany już po raz szósty przy współudziale Nowotarskich Gier Terenowych.

Kolejnym, już stałym punktem święta nauki, stały się warsztaty antysmogowe, przygotowane i przeprowadzane przez Nowotarski Alert Antysmogowy, a w tym roku w akcji wzięli również udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Nowym Targu.

Nauka przez doświadczanie to najprzyjemniejszy i najskuteczniejszy sposób na zdobywanie wiedzy. Dowodem na to jest uśmiech na twarzach uczestników 13. Festiwalu Nauki w Metalce.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
Rodzic19.03.2019, 07:18
Brawo Wy!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl