22.03.2019, 14:03 | czytano: 1004

Zamień energię wody na pracę i zbuduj koło wodne

arch. szkoły
To tytuł jednego z zadań jakie postawiono przed uczestnikami tegorocznej IV edycji konkursu wiedzy i umiejętności technicznych Mały Inżynier organizowanego przez Szkołę Podstawową w Łapszach Niżnych.
Z dowolnie wybranych, przygotowanych przez organizatora materiałów reprezentanci szkół gminy Łapsze Niżne i okolic mieli skonstruować koło wodne, które miało podnosić kolejne odważniki o zwiększającej się masie. Oceniane były: kreatywność i pomysłowość, skuteczność działania, estetyka, sposób wykonania i sposób prezentacji. Wcześniej uczniowie składali gotowy zestaw z serii Mały Konstruktor, a jeszcze na rozgrzewkę rozwiązywali test wiedzy z  matematyki, informatyki, techniki i przyrody.
Zadania konstrukcyjne okazały się wyzwaniem, ale jak co roku fantazja i kreatywność małych inżynierów dała radę. Praca w zespole  ułatwiała działanie, szczególnie że czasu nie było zbyt dużo, co mobilizowało do skutecznej pracy. Wyobraźnia i pomysłowość pozwoliły zbudować całkiem sprawnie działające koła wodne. Zadanie by ujarzmić energię wody zostało wykonane.

Cel ten szczególnie był ważny, gdyż jednym z patronów konkursu i sponsorem nagród był  Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., który we współpracy z władzami Gminy Łapsze Niżne i naszą szkołą przygotował nagrody dla zwycięzców. Były to: RoboMaker (I m-ce) i Laboratorium Mechaniki (II i III m-ce) - za co bardzo dziękujemy. Nagrody wręczyli: prezes ZEW Leszek Bajorek-Fiałkowski, przedstawiciel delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Dorota Halczak-Słońska, przewodnicząca Komisji Edukacji, Spraw Społecznych i Praworządności Janina Schlegel. Komisja konkursowa w składzie: Jerzy Milaniak, Michał Krzyszkowski i ks. Łukasz Zaraś wysoko ocenili poziom prac konkursowych. Oto wyniki:
I miejsce -  drużyna w składzie: Budz Bartłomiej, Majerczak Dawid i Słowik Bartłomiej ze Szkoły Podstawowej im. Św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu
II miejsce -  drużyna w składzie: Dragosz Adrian, Grywalski Filip i Starowicz Adam ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych
III miejsce -  drużyna w składzie: Groń Magdalena, Kita Robert i Markowicz Artur ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zestawy przyrządów geometrycznych, folder quest: "Spacer z Błogosławionym po Łapszach" i kubek z logo konkursu. W przerwie strażacy z łapszańskiej OSP zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, za co też bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję że nagrody, które otrzymali zwycięzcy konkursu  będą rozwijać dalej ich kreatywność i  zachęcać do tworzenia, bo motto konkursu to słowa Alberta Einsteina: Ważną rzeczą jest nie przestać pytać. Ciekawość ma swój powód do istnienia. Nigdy nie trać świętej ciekawości.

źródło: szkoła
komentarze
Krzysztof22.03.2019, 14:18
gratulacje i pozdrowienia z Krościenka :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl