09.08.2021, 08:28 | czytano: 1176

Czym karmić kota? Karma domowa czy gotowe posiłki?

Zastanawiasz się, czym karmić kota? Pełnoporcjowa karma sucha lub mokra? A może jedzenie domowe?
Część opiekunów zastanawia się, czym karmić kota. Chcemy dla niego jak najlepiej, choć czasami chęci nie idą w parze z wiedzą na temat żywienia. Wybór produktów dla pupili jest bardzo szeroki. Nie musisz już jednak zastanawiać się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego mruczka. Gotowa karma czy domowe posiłki? A może surowe jedzenie? Rozwiewamy te wątpliwości raz na zawsze.
Bezwzględny mięsożerca
Kot domowy jest, w przeciwieństwie do psa, tak zwanym bezwzględnym mięsożercą. Oznacza to, że nie poradziłby sobie jako wegetarianin lub weganin, ponieważ niektóre niezbędne dla tego gatunku składniki odżywcze są obecne jedynie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. 

Kot nie pije wody
Mruczki piją wodę, ale w małych ilościach, ponieważ większość płynów pobierają z pokarmu, np. tuszka myszy zawiera aż 70% wody. Najlepszą opcją dla kota są więc karmy wilgotne. Jeśli zdecydujesz się na podawanie mu karmy suchej, pamiętaj o zapewnieniu mu stałego dostępu do świeżej wody. Kiedy mruczek pije mało, mogą wystąpić u niego problemy zdrowotne, np. z układem moczowym. Dlatego tak ważne jest zachęcanie kota do picia poprzez oferowanie kilku miseczek z wodą w różnych częściach mieszkania, dbałość o czystość kociego “wodopoju” lub zaoferowanie specjalnej fontanny dla kota.

Kot je kilkanaście razy dziennie?
To prawda, mruczki jedzą bardzo często, ale małe porcje. W naturze polują głównie na drobne gryzonie i ptaki. Zjadają ich zazwyczaj kilka w ciągu dnia, ale nie naraz. Koty potrafią jeść nawet 20 razy dziennie! Nie powinno się ich karmić tak jak psa, czyli dwa lub trzy razy dziennie. Małe ilości jedzenia 4–5 razy na dobę w zupełności wystarczą. 

Tauryna
Niezwykle ważny element kociej diety stanowi aminokwas tauryna. Mruczek jest ją w stanie sam produkować, jednak w niewystarczającej ilości. Tauryna wpływa na kondycję mózgu, serca i trawienie, a jej niedobory mogą skutkować poważnymi, nieodwracalnymi uszkodzeniami, np. siatkówki oka, serca, a także powodować nerwowość, agresję i osłabienie układu immunologicznego. Należy ją dostarczać codziennie. Na szczęście pełnoporcjowe karmy dla kotów zawierają jej optymalne ilości, a nasz ulubieniec otrzymuje w dobowej porcji jedzenia wszystko, czego potrzebuje. 
Resztki z obiadu
To najgorsze pożywienie, jakie można podać kotu. Resztki z obiadu to często smażone, mocno przyprawione, solone, wysoko przetworzone produkty, które absolutnie nie nadają się dla kota, a wręcz mogą być dla niego toksyczne. Żywiony nimi pupil będzie miał poważne niedobory, nie tylko np. wspomnianej tauryny, lecz także np. minerałów i witamin. Żywienie kota resztkami niesie także ryzyko nadmiarów, np. tłuszczów, które szybko doprowadzą do otyłości oraz problemów zdrowotnych z nią związanych.

Gotowane jedzenie dla kota czy BARF?
Gotowane jedzenie nie jest odpowiednie dla kota m.in. dlatego, że bardzo trudno jest przygotować je tak, by było kompletne i zbilansowane Z kolei BARF, czyli dieta oparta wyłącznie na surowym mięsie, kościach i podrobach, niesie za sobą ryzyko mikrobiologiczne. Surowe mięso może zawierać bakterie i pasożyty, więc nie powinno się podawać go kotu. Surowe kości natomiast mogą spowodować uszkodzenie jelit lub połamanie zębów naszego pupila. 

Czym zatem karmić kota?
Najlepszym rozwiązaniem jest pełnoporcjowa karma gotowa przeznaczona dla tego gatunku zwierząt. Tego rodzaju jedzenie zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze m.in.  odpowiednią ilość potrzebnej kotu tauryny. Dodatkowo karma mokra zapewni mruczkowi nawodnienie organizmu, przy suchej zaś wystarczy pamiętać o stałym dostępie do wody dla pupila. Pełnoporcjowe karmy gotowe są bardzo wygodne w stosowaniu- wystarczy dobrać odpowiednio do aktywności i wieku kota produkt i  podawać go w ilościach, jakie zaleca na etykiecie producent. Wybierając zbilansowaną pełnoporcjową karmę, zapewnisz pupilowi zdrowie i właściwy rozwój. 
Zobacz pełną wersję podhale24.pl