31.08.2021, 19:29 | czytano: 382

Fotelik 9-18 kg z Isofix, czyli łatwy montaż w samochodzie (art. sponsorowany)

Foteliki 9-18 to najbezpieczniejsze modele dla dzieci, które wyrosły już z pierwszego fotelika, czyli nosidełka. Nie dość, że idealnie można je dopasować do zmieniającej się sylwetki małego pasażera, to również montuje się zwykle tyłem do kierunku jazdy. Są to zatem w większości foteliki RWF lub obrotowe. Warto wybierać foteliki 9-18 ISOFIX, aby zapewnić dziecku produkt stabilny, a sobie komfortowy w użytkowaniu.
Szybki montaż na system ISOFIX
System ISOFIX jest to sposób mocowania fotelika dziecięcego w pojeździe za pomocą zaczepów, umiejscowionych między siedziskiem, a oparciem kanapy lub fotela pasażera. Jego główne zadanie stanowi stabilizacja fotelika na kanapie samochodowej. Wpływa to na poziom bezpieczeństwa małego pasażera w czasie podróży. Jednocześnie system ułatwia i usprawnia jego montaż w aucie, a także minimalizuje ryzyko popełnienia ewentualnych błędów w trakcie mocowania produktu. Jest to cenna zaleta, ponieważ przez długi czas owe błędy stanowiły częstą przyczynę wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci.
Niektóre foteliki 9-18 (podobnie do modeli z kategorii wagowych 0-13 i 0-18) posiadają specjalne bazy obrotowe 180 lub 360 ISOFIX. Każda z nich umożliwia obracanie fotelika w kierunku drzwi, druga wersja pozwala nawet na ustawienie go przodem do kierunku ruchu w dowolnym momencie. To wszystko bez konieczności demontażu i ponownego mocowania konstrukcji. Ponadto o prawidłowym zamontowaniu fotelika na bazie poinformuje sygnalizacja świetlna oraz dźwiękowa.
Baza ISOFIX powinna być wyposażona w nogę stabilizującą, która będzie ją łączyć z podłogą pojazdu. W ten sposób ma ona stabilizować fotelik podczas jazdy w razie ewentualnej kolizji oraz na wypadek nagłego hamowania. Jej przeznaczeniem jest również amortyzowanie siły uderzenia przez pochłonięcie jej, a następnie odprowadzenie w stronę podwozia, ponadto ma właściwości antyrotacyjne. Jest zatem niezbędna w bazach umożliwiających ustawianie fotelików tyłem do kierunku jazdy.
Należy wiedzieć, że fotelik nieodpowiednio dobrany do dziecka i pojazdu, nie zapewni małemu pasażerowi oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa w razie potencjalnej kolizji lub gwałtownego hamowania. Ponadto im większy zakres wagowy fotela, tym trudniej dopasować go do rosnącego pasażera. To właśnie dlatego najlepszy po nosidełku będzie model z przedziału wagowego 9-18 kg.
Foteliki 9-18 tyłem do kierunku jazdy ISOFIX – najczęstsze błędy podczas użytkowania
Jednym z głównych błędów w czasie użytkowania fotelika 9-18 jest przewożenie dziecka w niedopasowanym modelu ze zbyt małym siedziskiem, w którym dziecko się nie mieści oraz zbyt niskim oparciem, przez co głowa dziecka wystaje poza nie. Równie często zdarza się, że produkt nie pasuje do kanapy samochodu.
Najniebezpieczniejsze błędy związane są jednak z montażem. Bywa, że fotelik 9-18 ustawiany jest pod złym kątem, przez co głowa dziecka opada. Niekiedy dochodzi do pomyłki, i modele RWF montowane są przodem do kierunku jazdy. Zawsze trzeba też upewnić się, że wszystkie kontrolki na panelu od ISOFIX świecą się na zielono.
Fotelik tyłem do kierunku jazdy – co jeszcze powinien posiadać?
Aby fotelik 9-18 zapewniał wysoki stopień bezpieczeństwa, powinien między innymi posiadać homologację i-Size. Ta europejska norma określa, jak w najbezpieczniejszy sposób przewozić młodych pasażerów. W przypadku fotelików w tym przedziale wagowym promuje ona wzmocnienie bocznych skrzydeł zagłówka, stosowanie systemu ISOFIX oraz montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy. Przewożenie dziecka do 4. roku życia w tej pozycji to bowiem najbezpieczniejsze rozwiązanie, choć prawo Unii Europejskiej tego nie wymaga.
Wybierając fotelik samochodowy 9-18 kg, warto sprawdzić, jakie oceny otrzymał konkretny model w niezależnych testach zderzeniowych. Do najbardziej prestiżowych należą ADAC oraz szwedzki TEST PLUS, który przechodzą wyłącznie foteliki RWF. Najlepsze foteliki 9-18 zapewnią też komfort użytkowania rodzicom małego pasażera. Warto zatem zwrócić uwagę na materiały, z których została wykonana tapicerka. Dobrze sprawdzi się oddychająca, przystosowana do prania w pralce. W ten sposób utrzymanie jej w czystości nie będzie trudne.
Choć fotelik 9-18 RWF z systemem ISOFIX jest niezwykle praktyczny i funkcjonalny, nie do każdego auta będzie pasował. Wówczas trzeba wybierać modele z możliwością mocowania na samochodowe pasy bezpieczeństwa. Sposób ten nie jest skomplikowany, jednak nieco bardziej czasochłonny.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl