09.05.2022, 15:01 | czytano: 1346

Razem pilnujemy Polski - patriotyczna defilada w Krakowie z udziałem nowotarskich kadetów (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG – KRAKÓW. Ok. dwóch tysięcy uczniów małopolskich szkół i klas mundurowych maszerowało ulicami Krakowa w defiladzie organizowanej przez Małopolskie Kuratorium Oświaty pod hasłem „Razem pilnujemy Polski”. W tej efektownej manifestacji patriotycznych uczuć nie mogło braknąć i nowotarskich kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży.
Ulicami Krakowa szła młodzież świadoma swoich obowiązków wobec Polski. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. o godz. 10.00, odprawionej przez biskupa Roberta Chrząszcza przy ołtarzu polowym, zbudowanym na zewnątrz Katedry Wawelskiej. W trakcie mszy uczniowie z PLO zostali wyróżnieni powierzeniem im czytania fragmentów listów apostolskich.

Po Mszy św. mundurowa młodzież, przy dźwiękach wojskowej orkiestry maszerującej na czele, zeszła ze Wzgórza Wawelskiego w ul. Grodzką i przedefilowała na Rynek, następnie ulicami Szewską, Podwale, Józefa Piłsudskiego, aleją 3 Maja - aż do Parku im. Henryka Jordana. Wzdłuż trasy przemarszu gromadzili się liczni obserwatorzy, a wśród nich najwięcej było uczniów krakowskich szkół.

Finał uroczystości odbył się w Parku Jordana – miejscu o tyle symbolicznym, że dzięki Towarzystwu Przyjaciół tego Parku stanęło tam 35 popiersi wielkich Polaków.

Po okolicznościowych przemówieniach uroczystość zakończył widowiskowy pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na uczestników przemarszu czekała w parku wojskowa grochówka.

Tam również Wojsko, Policja, WOT i Strażacy zaprezentowali uczniom klas mundurowych swoje wyposażenie, specjalistyczne przyrządy i urządzenia służące do likwidacji wszelkiego rodzaju zagrożeń oraz park maszynowy, jakim dysponują poszczególne służby.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
Harcerz09.05.2022, 21:02
Bóg, Honor, Ojczyzna
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl