13.06.2022, 12:00 | czytano: 1232

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego na XXVIII Sejmie Dzieci i Młodzieży

arch. szkoły
Uczniowie z klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, Kacper Kraj i Konrad Długi, 1 czerwca 2022 r. uczestniczyli w XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Udział w tym szczególnym spotkaniu był nagrodą za wygraną w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Kancelarię Sejmu przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.
- Bohaterką naszego projektu została pani porucznik Krystyna Kudela – sanitariuszka i żołnierz Armii Krajowej, wieloletnia nauczycielka, wychowawczyni młodzieży, osoba życzliwa i otwarta, na której pomoc zawsze mogliśmy liczyć, obdarzona wyczuciem piękna, które przekazywała w swoich dziełach, człowiek ogromnej wrażliwości, wielki autorytet, a przede wszystkim serdeczny przyjaciel naszej szkoły. W tym roku mija 10. rocznica jej śmierci, dlatego celem rzetelnie przygotowanego projektu historycznego było udokumentowanie jej zasług dla niepodległej Polski. Praca została w całości oparta na unikatowych materiałach archiwalnych, które udostępniła nam Rodzina pani porucznik. – opowiadają uczestnicy przedsięwzięcia. Projekt był objęty patronatem honorowym Starosty Powiatu Nowotarskiego i Burmistrza Miasta Nowy Targ.
Temat tegorocznych obrad oraz przyjętej uchwały dotyczył popularyzacji wartości i dziedzictwa żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym i obywatelskim mającym na celu m.in. naukę postaw patriotycznych i obywatelskich oraz współodpowiedzialności młodych ludzi za podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej oraz przybliżenie młodym ludziom zasad funkcjonowania Sejmu RP i procesu legislacyjnego.

Już siódmy raz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu wygrywają w tym prestiżowym konkursie.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl