14.06.2022, 11:12 | czytano: 1211

Puchar Dowódcy 5 Batalionu – sprawdzian umiejętności nowotarskich kadetów (zdjęcia)

arch. szkoły
Reprezentacje młodzieży ośmiu szkół mundurowych z całej południowej Polski biorą z reguły udział w dorocznych zawodach O Puchar Dowódcy V Batalionu Dowodzenia w Krakowie - Rząsce. Tego roku, po dwuletniej pandemicznej przerwie, wystartowały w Pucharze reprezentacje tylko sześciu placówek – tych, które systematycznie brały udział w wyjazdowych ćwiczeniach, szkoleniach i treningach na krakowskim poligonie. Nie brakło wśród nich ekipy z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu.
Ponad tydzień przed zawodami noworarscy kadeci kolejny raz byli na „Pasterniku”, by pod okiem zawodowych żołnierzy ćwiczyć poszczególne elementy rywalizacji. I w zawodach również przyszło się im mierzyć z innymi reprezentacjami w spodziewanych konkurencjach, czyli:
- strzelaniu z trenażera „Cyklop” do celu na odległość 100 m
- określaniu współrzędnych mapie , znajomości stopni wojskowych oraz w WF-ie (pompki , brzuszki)
- biegu przełajowym z mapą na dystansie około 4 km z punktami kontrolnymi.
Bieg przełajowy wymagał wykonywania równocześnie kolejnych zadań:
- rozkładania i składania broni
- rozwijania linii telefonicznej , nawiązywania połączenia oraz zwijania linii
- rzutu granatem ćwiczebnym do celu
- pokonania odcinka 50 m czołganiem
- udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z transportem poszkodowanego na noszach na odcinku 20 m.

Nowotarscy kadeci w pucharowych konkurencjach rywalizowali z młodzieżą szkół w Krakowie, Proszowicach, Skale, Jaworznie i Trzebini, zajmując IV miejsce. Te zmagania dały im wiele satysfakcji, gdyż zawody to przede wszystkim sprawdzian nabytych umiejętności i możliwości psychofizycznych. Poza tym udział przyniósł im sporo radości, gdyż Puchar Dowódcy to także wspólna zabawa uczniów mundurowych placówek. W drodze powrotnej z „Pasternika” długo analizowali swój udział w poszczególnych konkurencjach – doświadczenia zdobyte w konfrontacji z innymi zawsze czegoś uczą.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl