03.08.2022, 17:53 | czytano: 428

Zdrowie publiczne w dobrej formie tężni solankowych (art. sponsorowany)

Naturalne, zdrowotne, atrakcyjne dla miejscowych i turystów. Coraz więcej miejscowości decyduje się na ich budowę. Czym są, jak działają i dlaczego podbijają serca mieszkańców polskich miast? Czas na przyjrzenie się tężniom solankowym!

Czym są tężnie solankowe i jak działają?


Już w XVII wieku odkryto bogactwo płynące, a raczej unoszące się w tężniach solankowych.
Działające jak filtr, oczyszczają i nawilżają powietrze, uzupełniając je w cenne mikroskładniki. Samo przebywanie w pobliżu tężni wspiera funkcjonowanie układu oddechowego i nerwowego.

Tężnie przybierają formę drewnianych konstrukcji, zazwyczaj sosnowych bądź świerkowych, oraz cienkich gałązek.
Wbudowane pompy rozprzestrzeniają solankę po wiciach, która spływając, wytwarzają aerozol. Nasycone nim powietrze w tężni tworzy specyficzny mikroklimat. Zawarte w nim mikroelementy dostarczane są do organizmu ludzkiego i z każdym głębokim oddechem, przynoszą mu wiele korzyści.

Budowa tężni solankowych często przybiera formę łuków bądź zamkniętych okręgów, dzięki czemu specyficzny mikroklimat nie ulega rozproszeniu i występuje w najbardziej efektywnym stężeniu.

Działanie zdrowotne tężni solankowych


Tężnie solankowe zapewniają mikroklimat porównywalny do bogatego w jod klimatu nadmorskiego, lecz w znacznie większym stężeniu. Już 1 godzina w tężni gwarantuje dawkę jodu równą 3 dniom nad morzem! Nic zatem dziwnego, że korzyści ze wdychania aerozolu solankowego jest tak wiele.

Dzięki regularnym inhalacjom solanką organizm lepiej radzi sobie w walce z chorobami.
Razem ze wchłanianym powietrzem, do błon śluzowych dróg oddechowych i skóry docierają minerały i mikroelementy. Wspomniany już jod, wapń czy magnez to pierwiastki umożliwiające odpowiednie funkcjonowanie organizmu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich niedoborów, dlatego po inhalacji w tężni czujemy się zdecydowanie lepiej.

Tężnie są również idealnym miejscem na odpoczynek i relaks. Po całym dniu spędzonym przed ekranem w klimatyzowanym pomieszczeniu ten rodzaj odprężenia przyniesie szybką ulgę, wytchnienie i regenerację.

Kto powinien korzystać z tężni solankowych?


Inhalacje szczególnie pozytywnie wpłyną na zdrowie alergików, astmatyków i osób pracujących głosem. Dla cierpiących na schorzenia tarczycy i nadciśnienie tętnicze krwi takie seanse mogą okazać się efektywną formą wsparcia w leczeniu.

Jednak każda osoba, która przebywa w obecności wszechobecnego smogu, czy dymu nikotynowego powinna skorzystać z walorów tężni. Każdy oddech oczyszczający płuca wpłynie pozytywnie na zdrowie i samopoczucie.

Korzyści tężni solankowych zapraszają każdego mieszkańca i turystę do korzystania i odkrywania nowych form zdrowego odpoczynku w mieście!

Dlaczego miasta zdecydują się na tężnie solankowe?


Poznając szereg zdrowotnych zalet tężni solankowych, to pytanie zdaje się mieć oczywistą odpowiedź. Jednak jest jeszcze więcej powodów, dla których władze decydują się zainwestować w solną inhalację dla obywateli swojego miasta.

Uatrakcyjnienie miasta dla mieszkańców i turystów
Mieszkańcy miasta z inhalacją solankową są…zdrowsi! Częste spacery do zorganizowanej i zadbanej przestrzeni tężni stają się planem obowiązkowym nie tylko na niedzielny spacer. Zdrowi obywatele to szczęśliwi obywatele.

Miasto posiadające tężnię solankową kusi uzdrowiskowymi walorami również przyjezdnych. Świadomi turyści chętniej odwiedzą miejscowość, w której wizyta przyniesie im jeszcze więcej korzyści — zwłaszcza zdrowotnych.

Miejsce spotkań niezależnie od wieku
Odpowiednio i pomysłowo zagospodarowany obszar tężni odpowiada na potrzeby osób w każdym wieku — jest miejscem spotkań rodzin z dziećmi, młodzieży i seniorów. Doceniane przez pokolenia walory zdrowotne i wyjątkowy mikroklimat sprzyjają wyjątkowym spotkaniom.

Dbanie o zdrowie mieszkańców
Połączenie przyjemnego z pożytecznym skutkuje uznaniem społeczności miejskiej. Edukowanie i przedstawianie korzyści uzdrowiskowych tężni wydaje się być idealnym rozwiązaniem w czasach, w których zdrowie stawiane jest na piedestale wartości i ludzkich potrzeb.

Gdzie i kto inwestuje w tężnie solankowe?


Coraz więcej polskich miast decyduje się na stworzenie własnej tężni. Rozwiązania te trafiają już nie tylko do miejscowości uzdrowiskowych, lecz również tych rozwijających się i dbających o kondycję miasta i jego mieszkańców. Przyjrzyjmy się inwestycjom w zdrowie, które zwracają się satysfakcją i zadowoleniem obywateli.

Ciechocinek

Największa tężnia w Polsce staje się cechą rozpoznawczą i godną podziwu dla miasta solą płynącego. Trzy budowle ustawione w podkowę zatrzymują niepowtarzalny mikroklimat, serwując go każdej głęboko oddychającej osobie. Wysoka na 16 metrów o łącznej długości 1,74 km stała się miejscem rozpoznawalnym i jedną z głównych atrakcji Ciechocinka.

Rabka-Zdrój
W tej pięknej uzdrowiskowej miejscowości nie mogło zabraknąć punktu zachęcającego do wzięcia głębokiego oddechu. Tężnia o wysokości 10 metrów zawiera nie tylko część inhalacyjną, ale również pijalnie wód mineralnych.

Grudziądz
W Grudziądzu funkcjonuje jedyna w Europie tężnia w piramidzie. Zachęcająca wizualnie i zdrowotnie odwiedzana jest chętnie przez grudziądzan i turystów. Jednak to nie wszystko! Portal egrudziadz informuje, że w końcowej fazie projektów jest kolejna tężnia, która tym razem zdobić będzie zabytkowy Park Miejski. Estetyczna i funkcjonalna tężnia solankowa zapewnić ma kolejne atrakcyjne miejsce w mieście i wpłynąć na coraz lepsze samopoczucie każdego odwiedzającego.

Gródek nad Dunajcem i Lipnica Wielka
To właśnie między innymi te dwie podhalańskie miejscowości jako kolejne w 2022 roku dostaną wsparcie przy budowie tężni solankowych. Ogólnodostępne i funkcjonalne z dodatkową infrastrukturą uzupełniającą inwestycje gościć będą odpoczywających w każdym wieku. Dostosowanie do osób niepełnosprawnych i starszych umożliwi wizyty i korzystanie z ich dobrodziejstw każdemu, bez wyjątku.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl