20.09.2022, 10:47 | czytano: 861

Upamiętnienie sowieckiej agresji – z kadeckim pocztem (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. W przeddzień 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Dnia Sybiraka, na nowotarskim cmentarzu odbyły się powiatowo-miejskie uroczystości upamiętniające ofiary polskiego września 1939 roku i wszystkich Polaków, którzy stracili życie na „nieludzkiej ziemi”, cierpieli w łagrach i na zesłaniu.
Wśród pocztów sztandarowych jednostek samorządowych i szkół, delegacji organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, służb mundurowych - była i delegacja Prywatnego LO dla Młodzieży. Kadeci uczestniczyli w Mszy św. w kościele św. Anny, następnie w przemarszu i wzruszającym Apelu Poległych przy Kwaterze Katyńskiej.
Wicestarosta Bogusław Waksmundzki w swojej mowie przypominał o skutkach paktu Ribbentrop – Mołotow, o ukrywaniu zbrodni katyńskiej, o „schizofrenii” czasów PRL-u i o tym, że podstawą pojednania musi być prawda. Kontekstem dla tej historycznej przestrogi jest zagrożenie, jakie stwarza rosyjski nacjonalizm.

- Spotykajmy się tu z wdzięczności dla wszystkich, którzy oddali swoje życie dla wolności, dla obrony świata przed chorymi ideologiami, byśmy mogli cieszyć się swoim życiem w niepodległej Ojczyźnie – mówił przedstawiciel powiatu.

Upamiętnienie tragicznych dla naszego narodu dat i wydarzeń, ze względu na formę i atmosferę obchodów, stało się dla młodzieży głęboko przeżytą lekcją patriotyzmu.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
komentarze
Proszę o całą prawdę historyczną !!!!30.09.2022, 12:54
A kto nas Polaków wrobił w tą wojnę - mówiono ?!?!

Oczywiście USA I WIELKA BRYTANIA !!!!
wszystko się powtórzy26.09.2022, 19:31
A o zdrajcach z Londynu i Paryża wspomniano?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl