27.09.2022, 00:26 | czytano: 757

Szkoła Podstawowa z Łapsz Niżnych w finale IV Konkursu edukacyjnego "Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej" (film i zdjęcia)

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie SP im. Bł. ks. J. Stanka, z kl. VIII: Karolina Stanek, Emilia Stańczak i Michał Knutelski wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez IPN, którego celem było upamiętnienie jednej z bohaterek odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Wybrana do konkursu została mieszkanka Łapsz Niżnych - Maria Wiśmierska, która została odznaczona Medalem Niepodległości przez prezydenta II RP Ignacego Mościckiego.
Przed szkolnym zespołem stanęło szereg zadań, przede wszystkim trzeba było zebrać rozproszone informacje, materiały o działalności i zaangażowaniu na rzecz polskości Spisza naszej Bohaterki. Kolejnym krokiem było powstanie scenariusza do filmu o Marii Wiśmierskiej, następnie odbyło się nagranie i montaż filmu, za który odpowiedzialny był Michał Knutelski. 21 września 2022 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbył się finał IV edycji konkursu edukacyjnego „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej”, gdzie zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu. Drużyna z Łapsz Niżnych otrzymała wyróżnienie.
Oto przygotowany film:Tekst dostępny jest na stronie szkoły.

Na uroczystej gali finałowej zebranych gości powitał dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Andrzejczyk. Udział w gali wziął zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma, który podkreślił, że konkurs „Niezwyciężeni” jest jednym z najważniejszych projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży realizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych laureatom i wyróżnionym w konkursie zaprezentowano fragmenty przygotowanych przez nich filmów. Ostatnim akcentem gali był występ kobiecego duetu smyczkowego Pinky Loops z Bydgoszczy. Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
"Udział w gali konkursu ubogacił nas, poznaliśmy wiele bohaterek, które tak jak nasza rodaczka Maria Wiśmierska walczyły o niepodległość Polski" - relacjonują uczniowie.

Elżbieta Łukuś, zdj. IPN oraz arch. szkoły
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl