28.09.2022, 12:33 | czytano: 266

Stadiony mistrzostw świata 2022 (art. sponsorowany)

Mundial 2022 będzie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w historii zostanie zorganizowany późną jesienią, a nie latem. Dodatkowo, gospodarzem Mundialu będzie Katar, co także jest nowością.
Ile stadionów przygotowali Katarczycy na nadchodzące mistrzostwa? Jak prezentują się poszczególne obiekty oraz na których wystąpi polska reprezentacja? W poniższym artykule przedstawiamy stadiony mistrzostw świata 2022.

Mundial w Katarze 2022 - podstawowe informacje


Inauguracja mistrzostw świata w Katarze 2022 nastąpi późną jesienią. Rozpoczęcie turnieju planowane jest na 21 listopada. Koniec fazy grupowej ma nastąpić 2 grudnia. 18 grudnia odbędzie się z kolei wielki finał wieńczący imprezę. Tradycyjny termin turnieju latem został odrzucony z racji tego, iż w Katarze w tym okresie panują bardzo dokuczliwe upały - słupki rtęci pokazują tam nawet 50 stopni Celsjusza.
W mistrzostwach świata wezmą udział 32 drużyny. Z eliminacji była zwolniona jedynie drużyna gospodarzy. Mundial w Katarze będzie rozgrywany na ośmiu stadionach. Lista stadionów na mundialu w Katarze 2022 prezentuje się następująco:
  • Al Bayt Stadium - mieści 60 000 kibiców,
  • Lusail Stadium - mieści 80 000 kibiców,
  • Ras Abu Aboud Stadium (Stadium 974) - mieści 40 000 kibiców,
  • Al Thumama Stadium - mieści 40 000 kibiców,
  • Education City Stadium - mieści 45 350 kibiców,
  • Ahmed bin Ali Stadium - mieści 40 740 kibiców, 
  • Khalifa International Stadium - mieści 40 000 kibiców,
  • Al Janoub Stadium - mieści 40 000 kibiców. 

Jeśli interesujesz się nadchodzącym Mundialem, graj tutaj bez ryzyka i obstawiaj wyniki poszczególnych meczy. 

Na których stadionach zagrają Polacy? Na których stadionach mecze w fazie grupowej rozegrają podopieczni Czesława Michniewicza? Pierwszy mecz z Meksykiem odbędzie się na Stadium 974. Kolejne starcie, z Arabią Saudyjską, zostanie zorganizowane na Education City Stadium. Mecz na koniec fazy grupowej będzie rozegrany ponownie na Stadium 974 w Dausze.
 

Al Bayt Stadium


Jest to stadion zlokalizowany w mieście Al-Wakra, który istnieje od maja 2019 roku. Jest to drugi katarski stadion, który oddano do użytku z myślą o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Na omawianym obiekcie odbędą się spotkania fazy grupowej a także jeden mecz w ramach 1/8 finału. Stadion ten nawiązuje do historii żeglarstwa. Uwagę zwraca charakterystyczny dach i kształt stadionu nawiązujące do kadłubu statku. 

Lusail Stadium 


Stadion został wybudowany w Lusajl, czyli mieście znajdującym się niecałe 20 km od Dauszy. Na tym obiekcie zostaną zorganizowane mecze fazy grupowej, 1/8 finału a także półfinał oraz finał Mundialu 2022. Stadion może pomieścić aż 80 000 widzów i robi naprawdę oszałamiające wrażenie. 

Ras Abu Aboud Stadium (Stadium 974)


Stadion zlokalizowany w Doha nieopodal promenady Doha Corniche i wybrzeża. Co ciekawe, stadion wybudowano z prawie tysiąca kontenerów, a plany zakładają, że po organizacji Mundialu ma zostać całkowicie zdemontowany. Na tym stadionie zorganizowanych zostanie sześć meczów w fazie grupowej i jeden mecz 1/8 finału. 

Al Thumama Stadium


Obiekt wybudowany w mieście Doha. Jego wygląd nawiązuje do gahfiji, wełnianej czapki noszonej przez mężczyzn w tym rejonie świata. Zgodnie z planem, mają się tu odbywać mecze fazy grupowej, 1/8 finału oraz ćwierćfinał. 

Education City Stadium 


Stadion wyróżnia się owalną formą, która nawiązuje do diamentu. W przeszłości grał na nim Robert Lewandowski w barwach Bayernu w trakcie Klubowych Mistrzostw Świata. Obiekt w dzień odbija promienie słoneczne, zaś nocą błyszczy za sprawą lamp LED. 

Ahmed bin Ali Stadium


Obiekt oddano do użytku w 2003 roku, a kilkanaście lat później go wyburzono. Nowa inwestycja na miejscu starego stadionu została oddana do użytku na koniec 2020 roku. Za wykonanie projektu odpowiadało biuro Niemca Alberta Speera. Stadion zlokalizowany jest w Ar-Rajjan. Na stadionie rozgrywane będą mecze w fazie grupowej i jeden mecz 1/8 finału. 

Khalifa International Stadium


Stadion powstały w 1976 roku, który w związku z mundialem został poddany przebudowie. Znajduje się on w Al Rayyan na przedmieściach Dauszy, około 5 kilometrów od centrum stolicy kraju. Na stadionie tym będą rozgrywane mecze fazy grupowej, spotkanie w ramach 1/8 finału i mecz o brązowy medal. 

Al Janoub Stadium


Projektanci tego stadionu zadbali, by swoim wyglądem nawiązywał on do żagli tradycyjnych łodzi. Wynika to z faktu, iż stadion znajduje się w portowym mieście Al-Wakrah. Na obiekcie zostaną zorganizowane mecze w ramach fazy grupowej i 1/8 finału. 

 
Zobacz pełną wersję podhale24.pl