09.11.2022, 13:33 | czytano: 296

Zawód szwaczki – od umiejętności do wynagrodzenia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Zawód krawcowej istnieje od wielu lat. Pierwsi specjaliści używali najprostszych narzędzi i robili tylko podstawowe rzeczy.
Dziś możliwości zawodu znacznie się poszerzyły i nie wyobrażamy sobie już bez niego życia. Nie jest to zaskakujące! To szwaczki tworzą nie tylko ubrania, ale także różnego rodzaju dodatki, artykuły wyposażenia wnętrz, pokrowce samochodowe i tekstylia domowe. Specjaliści pracują z różnymi materiałami: skóra, aksamit, bawełna i len, tkaniny syntetyczne. W swojej pracy profesjonaliści wykorzystują zarówno nowoczesne maszyny, jak i różne dodatkowe urządzenia i urządzenia specjalne.
Ten zawód, jak zawsze, jest bardzo poszukiwany. Jeśli szukasz pracy jako krawcowa, to nie będzie to trudne. Oferty pracy dla szwaczek można znaleźć na stronie Jooble. W serwisie tym zamieszczane są setki wakatów dla szwaczek różnego typu. Znalezienie pracy, która Ci odpowiada, zajmuje tylko trochę czasu. Aby ułatwić wybór, dzisiaj w naszym artykule porozmawiamy o niektórych niuansach tego zawodu.

Szkolenie krawcowe


Niezbędne wykształcenie krawcowe można uzyskać w jednej z wielu szkół technicznych lub specjalnych kursów. W takich instytucjach szwaczki otrzymują wszystkie podstawowe umiejętności wymagane w tym zawodzie. Po ukończeniu studiów szwaczki mogą doskonalić swoje umiejętności na specjalnych kursach. Możliwe jest również kontynuowanie studiów na uczelni.


Cechy zawodu


Z reguły zawód szwaczki uważany jest za zawód kobiecy. Krawcowa zajmuje się przede wszystkim krawiectwem i naprawą odzieży lub innych produktów z różnych materiałów. Taki specjalista musi rozumieć wszystkie zawiłości produkcji szycia. Krawcowa pracuje zarówno ręcznie, jak i na specjalnej maszynie do szycia. 

Obowiązki 

 • Obsługuje i kontroluje sprzęt i urządzenia do szycia, które są specjalnie do niego przypisane;
 • Zaangażowany bezpośrednio w szycie wyrobów z różnych materiałów;
 • Samodzielnie dopasowuje szwy w zależności od produktu i materiałów, z których jest wykonany;
 • Samodzielnie wykonuje drobne naprawy i prostą konserwację sprzętu do szycia;
 • Kontroluje jakość wyciętych części produktów, jeśli to możliwe, samodzielnie je koryguje;
 • Zaangażowany w końcową obróbkę gotowego produktu (usuwanie nici, gruzu do szycia, prasowanie, parowanie);
 • Zgodny z przepisami BHP.

Szwacka musi rozumieć działanie maszyny do szycia, znać zasady jej działania i przepisy bezpieczeństwa.
W zależności od konkretnego miejsca pracy, w ramach swoich obowiązków, szwaczka może wykonać cały cykl pracy szwalniczej lub dowolną jedną operację.
Dla szwaczki ważna jest sprawność manualna, wysoka wrażliwość na palce, dobry wzrok i gotowość do długotrwałej żmudnej pracy.

Cechy osobiste


Aby czuć się komfortowo na stanowisku szwaczki, a także perfekcyjnie wykonywać swoje obowiązki, musisz posiadać szereg cech osobistych, które świadczą o przydatności zawodowej.
 • Wysoki poziom wytrwałości i cierpliwości;
 • Bądź jak najbardziej dokładny i odpowiedzialny za swoją pracę;
 • Zwracać uwagę nawet na drobne szczegóły;
 • Zdrowa ruchliwość dłoni;
 • Dobra koordynacja ruchów;
 • Kochać szycie i wszystko z tym związane.


Plusy i minusy bycia szwaczką


Zawód szwaczki jest bardzo poszukiwany. Dzięki udanej pracy w tej dziedzinie możesz zarobić przyzwoite pieniądze. Pracując w domu, krawcowa ma elastyczny grafik i może swobodnie zarządzać swoim czasem. Ponadto umiejętności nabyte w tym zawodzie zawsze przydadzą się kobiecie w życiu codziennym.
Jednak ten zawód ma też swoje wady. Monotonna praca siedząca, wykonywana głównie rękami, ma negatywny wpływ zarówno na układ mięśniowo-szkieletowy, jak i stawy rąk. Ponadto w tym przemyśle możliwe jest powstawanie szkodliwych oparów i pyłów, które mogą powodować choroby układu oskrzelowo-płucnego. Również stałe obciążenie wzroku ma negatywny wpływ na zdrowie.

Gdzie pracować


Po otrzymaniu dyplomu lub zaświadczenia potwierdzającego otrzymanie zawodu młody specjalista może znaleźć pracę w następujących organizacjach:
 • Różne studia;
 • Duże i małe przedsiębiorstwa szwalnicze;
 • Sklepy sprzedające tkaniny i akcesoria;
 • Otworzyć własny biznes;
 • Praca w placówkach oświatowych jako mistrz w nauczaniu szycia.


Możliwości związane z karierą


Im wyższa kategoria, tym bardziej złożony poziom pracy wykonywanej przez szwaczkę i wyższe jej wynagrodzenie.
Podlegając zaawansowanemu szkoleniu i opanowaniu umiejętności tworzenia rysunków i modeli, pracownik ma możliwość tworzenia własnych produktów i kreatywnego wyrażania siebie nie tylko w produkcji, ale również przy realizacji prywatnych zamówień w domu.
Ale to nie wszystko. Krawcowa może wstąpić na uczelnię wyższą i po uzyskaniu wyższego wykształcenia uzyskać stanowisko kierownicze w produkcji.
Oczywiście wiele w pracy zależy od jej miejsca. Na przykład praca „dla siebie” zasadniczo różni się od wykonywania obowiązków w dużym warsztacie.

Podsumowanie 


I tak podsumowujemy wszystko, co powiedzieliśmy o tym zawodzie. Praca jest bardzo pożądana i rozpowszechniona, wysoko płatna i twórczo różnorodna. Ale jednocześnie jest monotonna i żmudna. Wymaga wielu cech osobistych i czasu na samorozwój. Ale jednocześnie jest bardzo dobrze opłacana, ma wielkie perspektywy rozwoju kariery. Możesz pracować zarówno w przedsiębiorstwie, jak i w domu. Ale wybór należy do Ciebie. A jeśli się odważysz, z pomocą Jooble możesz łatwo znaleźć pracę jako szwaczka.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl