15.11.2022, 11:15 | czytano: 356

Na co zwrócić uwagę kupując pościel? (art. sponsorowany)

Pościel w sypialni ma duże znaczenie w kwestii naszego komfortu oraz zdrowia. Aktualnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych kompletów pościeli, różnią się one nie tylko wzorem i rozmiarem ale również rodzajem materiału, z którego zostały uszyte.
Niektóre lepiej nadają się na lato, natomiast inne świetnie sprawdzą się w chłodne, zimowe noce. Wybór odpowiedniej pościeli nie jest taki prosty. Na co więc zwrócić uwagę kupując pościel? Zapraszamy do lektury.

Odpowiedni materiał ma kluczowe znaczenie

Pościel powinna zapewniać nam komfortowy i bezpieczny wypoczynek. Podczas snu nasze ciało styka się z powierzchnią pościeli przez kilka godzin każdego dnia dlatego warto wybrać materiał, który jest delikatny, wtedy minimalizujemy ryzyko wystąpienia podrażnień. Pościel bawełniana jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów pościeli, jest to w pełni naturalna, zapewnia odpowiednią wentylację, odprowadza wilgoć oraz reguluje poziom ciepła podczas snu. Jednym minusem jest to że taki rodzaj pościeli się gniecie.
Z bawełny produkuje się wiele rodzajów pościeli, poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najbardziej popularnych rodzajów.

  • Pościel z kory – staje się powoli tradycją w Polskiej sypialni, jest to naturalna pościel o pofałdowanej powierzchni, która przypomina gofra lub korę drzewa. Ogromnym plusem takiej tkaniny jest to że nie wymaga prasowania, może być używana przez cały rok. Kora jest trwała i wytrzymała.
  • Pościel flanelowa – wykonana jest z grubej i wytrzymałej tkaniny o pluszowej powierzchni. Flanela dedykowana jest na okres jesienno-zimowy, zapewnia wysoki poziom ciepła. Często może spotkać komplety flanelowe z motywem Świąt Bożego Narodzenia. Taki rodzaj tkaniny nie jest podatny na gniecenie.
  • Pościel satynowa – przed zakupem takiej pościeli sprawdź skład, musisz wiedzieć że satyna jest rodzajem splotu nici, nie mówi nam z czego jest zrobiona. Aby mieć pewność że masz do czynienia z naturalną pościelą sprawdź jej skład. Często można spotkać się z nazewnictwem – satyna bawełniana, czyli pościel satynowa wykonana z bawełny. Satyna jest bardzo delikatna, posiada połysk, nadaje się na lato. Satyna wbrew powszechnej opinii nie jest bardzo śliska ani lodowata.

Jaki rozmiar pościeli wybrać?

Rozmiar pościeli powinniśmy dobrać do rozmiaru naszej kołdry i poduszek. Jeśli poszwa będzie zbyt duża może się rolować a kołdra podczas snu przemieszczać co w efekcie wywoła u nas dyskomfort. Zbyt małej pościeli po prostu nie nawleczemy na kołdrę. Pościele możemy podzielić na dwie wersje – jednoosobowe oraz dwuosobowe.

Do pościeli jednoosobowych zalicza się:
  • Pościel 140x200
  • Pościel 160x200

Pościele dwuosobowe
  • Pościel 180x200
  • Pościel 200x220
  • Pościel 200x200 – rzadziej spotykany niż pozostałe rozmiary

Standardowym rozmiarem poszewek na poduszki jest rozmiar 70x80, czasami można trafić na komplety z poszewkami w innych rozmiarach. Nie ma problemu aby zamówić pościel o nietypowym rozmiarze.

Zapięcie pościeli

Aktualnie najczęściej spotykanym rodzajem zapięcia jest zamek błyskawiczny, taka forma zapięcia pozwala na szybką wymianę poszewek na inne. Dostępne są również pościele z zapięciem na guziki, najczęściej są one plastikowe, jednak czasami można natrafić na wersje z guzikami drewnianymi. Dostępne są również pościele na zakładkę, takie produkty najczęściej wybierane są do hoteli.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl