14.03.2023, 23:27 | czytano: 781

Tatrzańska Szkoła dla Rodziców i Wychowawców (art. sponsorowany)

Końcem 2022 roku w Zakopanem po raz pierwszy odbyły się zajęcia Tatrzańskiej Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Dwanaście osób, które chciały poprawić relacje ze swoimi dziećmi, lepiej je zrozumieć i nauczyć się rozwiązywać problemy życia codziennego, wspólnie uczyły się „JAK MÓWIĆ ABY DZIECI ICH SŁUCHAŁY I JAK SŁUCHAĆ, ABY ICH DZIECI DO NICH MÓWIŁY”.
Niesamowita była zmiana, która następowała w uczestnikach z zajęć na zajęcia. Rodzice, którzy przyszli po to by zmienić swoje dzieci ze zdumieniem odkrywali, że to oni sami się zmieniają, a co za tym idzie, znacznie lepiej rozumieją swoje pociechy, w domu jest mniej napięć, łatwiej się komunikują, a czas spędzany wspólnie ma lepszą jakość.

Rodzice dowiedzieli się, że każdy z nas jest jak państwo, które aby dobrze funkcjonować, musi mieć swoje granice. Posiadając je pokazujemy naszym dzieciom, że świat jest bezpieczny.

Odkrywczy okazał się też wgląd uczestników we własne uczucia, dzieci bowiem są zwierciadłem dorosłych. Jeśli rodzic potrafi adekwatnie okazywać emocje i uczucia uczy tego samego swoje pociechy.

Na warsztatach uczestnicy mieli także szansę zobaczyć, jak skutecznie zachęcać dzieci do współpracy, niekoniecznie stosując kary. Ważnym aspektem było pokazanie jaką rolę odgrywają nagrody, pochwały i zachęty w wychowaniu i ukazanie skutecznych metod rozwiązywania konfliktów. Poruszane były także kwestie samodzielności dzieci, które w dzisiejszych czasach często mają problem z tak prozaicznymi czynnościami jak sprzątanie własnego pokoju, samoobsługą, wiązaniem sznurowadeł czy samodzielnym powrotem ze szkoły. Zastanawiano się także, dlaczego tak łatwo dzieci funkcjonują w różnych rolach, jak np. „kozioł ofiarny” i jak w związku z tym można ich odczarować.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Zakopane od 16 marca br. w Szkole Podstawowej nr 5 na ul. Nowotarskiej 42 rusza kolejna edycja Tatrzańskiej Szkoły dla Rodziców . Jeśli czujesz, że nie dogadujesz się z własnym dzieckiem, masz wrażenie, że stwarza ono różne konflikty i czujesz się czasem bezsilny możesz jeszcze dołączyć do tworzącej się nowej grupy.

Zapisy pod numerami telefonu: 575 117 444 i 694 130 209
Nowe wydarzenia można też śledzić na stronie facebook
Zobacz pełną wersję podhale24.pl