02.05.2023, 16:58 | czytano: 1180

"Policjanci i Żołnierze w Służbie Historii”- warsztaty konkursu w krakowskim IPN-ie (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG – KRAKÓW. „Przystanek Historia” krakowskiego oddziału IPN gościł uczestników ogólnopolskiego konkursu „Policjanci i Żołnierze w Służbie Historii” – uczniów XVI LO im. Baczyńskiego w Krakowie, Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu i XIV LO im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach.
Spotkanie otworzył naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski. Następnie uczestnicy wzięli udział w zajęciach warsztatowo-wykładowych. W części pierwszej asp. szt. Piotr Lachman z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce prezentował przedwojenne umundurowanie i wyposażenie funkcjonariuszy Policji Państwowej. W drugiej części Łukasz Płatek z krakowskiego IPN opowiedział o cichociemnych, ich motywacji, procesie szkolenia i powrocie do kraju najkrótszą drogą w czasie II wojny światowej. W ostatniej części dr Paweł Naleźniak (IPN w Krakowie) przedstawił zaangażowanie policjantów w obronę II Rzeczpospolitej we wrześniu 1939 r. i represje, jakie spotkały ich ze strony Niemców oraz Sowietów.
Tego roku dwa konkursy – „Policjanci w służbie historii” i „Żołnierze w służbie historii” – zostały połączone w jeden wspólny, pod hasłem „Policjanci i Żołnierze w Służbie Historii”. Niezmiennie jednak celem konkursu pozostaje zainteresowanie uczniów klas mundurowych najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii służb mundurowych w czasach II RP i II wojny światowej oraz ich wkładu w budowę niepodległego i niezależnego państwa polskiego.

Z Prywatnego LO udział w konkursie bierze pięć zespołów, które - zgodnie z regulaminem konkursu - muszą zrealizować trzy zadania. Pierwsze z nich polega na znalezieniu swojego bohatera w mundurze, opracowaniu jego sylwetki i stworzeniu filmu o nim. Kadecka młodzież okazała się tutaj nieoceniona, gdyż wśród swoich pra pra pra dziadków znalazła takich bohaterów i zamierza przygotować ich biogramy.

Kolejnym zadaniem jest wyszukanie i opisanie miejsc pamięci związanych z bohaterem, a trzecie to przeprowadzenie żywej lekcji historii, przybliżającej zbrodnię katyńską i osoby pełniące służbę w II RP oraz podczas II wojny światowej.

Wspomnieć należy, że drużyny z Prywatnego LO dla Młodzieży podczas dotychczasowych edycji konkursu rokrocznie znajdowały się w gronie laureatów, bowiem na sześć edycji konkursu "Policjanci w służbie historii" sześciokrotnie sięgały po najwyższe laury. Tak samo w czterech edycjach konkursu "Żołnierze w służbie historii".
Teraz kadeci już szykują się do konkursu i zamierzają po raz kolejny znaleźć się w gronie najlepszych z całej Polski. Trzymamy kciuki!

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl