07.07.2023, 10:31 | czytano: 677

Młodzi filateliści z Bańskiej wśród najlepszych

zdj. nadesłane
W Toruniu odbył się finał 61. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego, organizowanego pod hasłem „Życie i dzieło Wielkiego Toruńczyka – Mikołaja Kopernika”.
Wzięło w nim udział 31 młodych filatelistów z wszystkich okręgów i oddziałów PZF, w tym pięciu z okręgu małopolskiego, którzy w półfinale uzyskali największą liczbę punktów: Gabriela Malacina (Szkoła Podstawowa w Bańskiej Niżnej) i Magdalena Pawlikowska (Szkoła Podstawowa w Bańskiej Niżnej) w grupie szkół podstawowych klas I-V, Jakub Marusarz (Szkoła Podstawowa w Bańskiej Niżnej) i Teresa Bafia (Szkoła Podstawowa w Bańskiej Wyżnej) w grupie szkół podstawowych klas V-VIII i Marta Włodarczyk (II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie) w grupie szkół ponadpodstawowych.


Do Ciechocinka wyruszyli pod opieką pani Jolanty Stolarczyk, członkini zarządu PZF okręgu małopolskiego. Uroczyste rozpoczęcie zmagań konkursowych odbyło się w Sali Kolumnowej Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Organizatorzy przypomnieli, że wybór tematyki konkursu i miejsca, w którym odbywał się finał nie był przypadkowy – w tym roku obchodzimy jubileusz 100-lecia filatelistyki toruńskiej i 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Po krótkich przemówieniach nadszedł czas na etap pisemny. Finaliści przystąpili do zmagań konkursowych: testu tematycznego, testu filatelistycznego i pracy z katalogiem. Następnie, po powrocie do Ciechocinka rozpoczęli ostatni etap „zabawę ze znaczkami”, której celem było rozpoznanie kraju wydania znaczków. Czterech uczniów z okręgu małopolskiego zakwalifikowało się do ścisłego finału: Gabriela Malacina (67 pkt), Magdalena Pawlikowska (55 pkt), Jakub Marusarz (89 pkt) i Marta Włodarczyk (90 pkt). Przed ostatecznymi zmaganiami, uczestnicy finału wyruszyli wraz z przewodnikiem szlakiem Mikołaja Kopernika, poznając miejsca, o których uczyli się w ramach przygotowań do konkursu. Odwiedzili Dom Mikołaja Kopernika oraz Katedrę św. Janów, a na koniec spróbowali swoich sił przygotowując słynne pierniki Katarzynki w Muzeum Historii Partaczy. Wieczorem nastąpiło rozstrzygnięcie finału 61. OMKF. Reprezentanci małopolski zajęli wysokie lokaty. Gabriela Malacina zdobyła II miejsce, a Magdalena Pawlikowska IV miejsce w grupie szkół podstawowych klas I-V, Jakub Marusarz zajął V miejsce w grupie szkół podstawowych klas V-VIII, a Marta Włodarczyk uplasowała się na IV miejscu w grupie szkół ponadpodstawowych.


Finał przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Uczestnicy mieli możliwość integracji przy wspólnym ognisku i muzyce, poznania architektury i kultury Torunia oraz poszerzenia swojej wiedzy filatelistycznej. Spacerom po Ciechocinku w kierunku tężni solankowej, licznych fontann oraz Parku Sosnowego towarzyszyły liczne rozmowy i wiele uśmiechu. To był czas owocny nie tylko pod względem rozwijania pasji filatelistycznej, ale także nawiązywania znajomości i gromadzenia wspaniałych wrażeń.

Więcej informacji na stronie: https://zgpzf.pl/images/articles/2023/06/059/61_OMKF_sprawozdanie.pdf

Marta Włodarczyk
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl