Stres, presja, problemy z depresją i zaburzeniami nie są sprzymierzeńcami ,,zdrowej głowy”. Dzieci i młodzież to szczególna grupa, która narażona jest na tę nierówną walkę. Miejscem w którym spędzają dużą część swojego życia jest szkoła, a osobami od których na tym etapie powinny otrzymać wsparcie i pomoc są nauczyciele.
Współpraca między rodzicami, a nauczycielami jest kluczowa w celu stworzenia optymalnego środowiska dla dziecka. W tym artykule przedstawimy jak należy dbać o relacje z nauczycielami dzieci i dlaczego jest to tak ważne w ich funkcjonowaniu.Komunikacja
Kluczem do jakościowej współpracy pomiędzy rodzicami, a nauczycielami jest komunikacja. Regularny kontakt ułatwi wypracowanie odpowiednich rozwiązań i pomoże w szybszym rozwiązaniu problemów. Rozmowa powinna być jak najbardziej otwarta. Ważne, aby nauczyciel został poinformowany o sytuacji zdrowotnej i rodzinnej dziecka, a także o wszystkich aspektach, które mogą mieć wpływ na zachowanie i naukę. Należy wypracować pasujący obydwu stronom sposób komunikacji, czy to będą spotkania osobiste, rozmowy telefoniczne czy korespondencja mailowa - ważne, aby zachować regularność.
Najważniejszym celem w komunikacji jest dobro dziecka. Dialog powinien być zarówno konstruktywny, ale jednocześnie daleki sporom i konfliktom. Wiadomym jest, że każda ze stron ma swoje racje, a prawda często leży gdzieś pośrodku. Oskarżenia czy negatywne emocje, nie będą dobrym sprzymierzeńcem. Na właściwych relacjach skorzysta każda ze stron, a przede wszystkim dziecko.
Ważnym aspektem jest również docenianie dziecka, jego sukcesów, a jednocześnie docenianie pracy nauczycieli, którzy wkładają wiele wysiłku w edukację swoich uczniów. Dzielenie się sukcesami dziecka z nauczycielem na pewno wzmocni relację, a także przyniesie wiele korzyści. Istotną kwestią jest również zaangażowanie rodzica w życie szkolne dziecka, m.in. uczestnictwo w zebraniach, występy uczniów czy dni otwarte. Będzie to duże wsparcie w edukacji, a jednocześnie okazja do nawiązania kontaktu z nauczycielem.
Indywidualne potrzeby dziecka
W całym procesie należy pamiętać przede wszystkim o tym, że każdy przypadek i każde dziecko jest inne. Nie ma jednej uniwersalnej metody, aby osiągnąć zamierzony cel. Jedno dziecko od razu zrozumie jak wykonać skomplikowane równanie matematyczne, inne będzie potrzebowało więcej uwagi oraz indywidualnej pomocy.
Należy podzielić się z nauczycielem indywidualnymi cechami dziecka, jego światem czy pasjami. Dzięki temu nauczyciel na pewno będzie w stanie lepiej poprowadzić dziecko i zwrócić uwagę na jego indywidualne potrzeby.
Gdzie sięgnąć po pomoc?
Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z problemem sam. Nie ma również jednego właściwego rozwiązania. Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia, czasami zaangażowania osoby trzeciej. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, oferujących kompleksowe wsparcie psychologiczne. Specjalista na pewno pomoże postawić odpowiednią diagnozę, a także przedstawi odpowiednie metody wsparcia, co przełoży się na pomoc w rozwiązywaniu konfliktów i poprawę komunikacji.
Jeśli szukasz wsparcia psychologicznego na terenie Krakowa lub okolic województwa małopolskiego, warto udać się na konsultację do psychologa w Krakowie. Najlepsi specjaliści czekają na Ciebie. Zadbają o jak najlepszy komfort terapii, poczucie bezpieczeństwa i anonimowość. Warto skonsultować swój problem z fachowcami i zadbać o spokojną głowę, a także zdrowie psychiczne Twojego dziecka.