15.01.2010, 00:20 | czytano: 1572

Nowy Targ: dla dobra dzieci - spotkanie noworoczne w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Niech wiara i ufność w drugiego człowieka nigdy was nie opuszcza i niech wam nie zakłóca snu reforma oświaty - życzył pracownikom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 jego dyrektor Tadeusz Kalata.
Ponad setka osób zgromadziła się w czwartek na spotkaniu noworocznym w ośrodku przy ul. Jana Pawła II. Zjawiła się cała „góra” starostwa - Krzysztof Faber, Maciej Jachymiak i Bogusław Waksmundzki, a także przewodniczący Rady Powiatu Jan Krzak i sekretarz Marek Wierzba.
Spotkanie rozpoczęło się od „Jasełek” w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej, potem Grzegorz Płonka ze szkoły zawodowej zagrał po mistrzowsku „Sonatę Księżycową” Beethovena.

- Te spotkania przy choince to doskonała okazja do podziękowań - mówił dyrektor ośrodka Tadeusz Kalata. - Nauczycielom i wychowawcom za trud codziennej pracy, za cierpliwość, zaangażowanie i poświęcenie. Instytucjom prowadzącym - za wsparcie, wyrozumiałość i dobrą wolę, a wspierającym - za pomoc, otwartość i zrozumienie. Pracownikom obsługi za trud i poświęcenie, rodzicom za współpracę, wyrozumiałość i wspaniałomyślność. Wszystkim państwu dziękuję za otwartość serca, wrażliwość i autentyczną szczerość w codziennym tworzeniu jakości naszej szkoły.

Ośrodek szczyci się już 35-letnią tradycją. Placówka obejmuje kształceniem dzieci niepełnosprawne intelektualnie w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole zawodowej, uzupełniającym liceum ogólnokształcącym i przedszkolu.

- Spotykamy się tutaj jako przyjaciele, jako ci, którzy wspierają działalność tego ośrodka - mówił z kolei Krzysztof Faber, starosta nowotarski. - Gratuluję szkole odwagi, dobroci serca, wyczulenia na drugiego człowieka, a zwłaszcza człowieka, którym jest dziecko. Bo robicie to wszystko dla dobra tych dzieci. Poprzez waszą kreatywność, odwagę, mogą uczyć się w lepszych warunkach. Wymaga to od was wiele pracy i poświęcenia, ale efekty są bardzo duże i my je obserwujemy. Życzę wam właśnie tej kreatywności, tej odwagi, i tego, żeby udało się wam zrealizować to wszystko, co zamierzacie. Mamy duże plany wobec ośrodka i o was nie zapominamy.

Spotkanie, jak co roku, zorganizowane zostało z wielkim rozmachem, a przygotowane przez dział kucharski Zasadniczej Szkoły Zawodowej potrawy, zapewne wprawiłyby w kompleksy niejedną gospodynię.

- Tylko praca zespołowa daje spektakularne efekty - mówił dyrektor ośrodka. - To państwo stanowicie taki zespół, który ma na swoim koncie wiele sukcesów, osiągnięć i dokonań. Od 1 września oferta edukacyjna naszej placówki wzbogaciła się o utworzenie przedszkola i uzupełniającego liceum ogólnokształcącego. W obecnej chwili możemy kształcić dzieci i młodzież począwszy od trzeciego do dwudziestegoczwartego roku życia.

Gros wypowiedzi dyrektora zajęły podziękowania. - Bardzo serdecznie dziękuję panu burmistrzowi, radzie miasta i panu staroście za pomoc w przeprowadzeniu procedury pozwalającej na uzupełnienie naszego ośrodka o przedszkole. Mamy komplet dzieci i bardzo się z tego cieszymy.

Tadeusz Kalata mówił też o programach, realizowanych przez ośrodek i planach na przyszłość. - Warte podkreślenia i uwagi są realizowane obecnie w naszej placówce dwa projekty, o łącznej wartości 864 tysięcy złotych, współfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu operacyjnego kapitał ludzki. Ich zasadniczym celem jest podnoszenie jakości oferty edukacyjnej, wychowawczej i terapeutycznej szkoły podstawowej i zasadniczej szkoły zawodowej. Dzięki realizacji tych projektów, uczniowie korzystają z dodatkowych zajęć specjalistycznych, kursów i warsztatów, wzbogacona została też baza dydaktyczna poszczególnych szkół.
Czwartkowe spotkanie rozpoczęły wzruszające jasełka. Przygotowane zostały właśnie w ramach realizacji projektu „Specjalne potrzeby, większe możliwości”, prowadzonego w szkole podstawowej.

- Uczniowie gimnazjum uczestniczyli z kolei w projekcie „Wykorzystaj szansę, ratuj”, prowadzonym przez trenerów fundacji „Świat dzieciom”, a finansowanym przez fundusze inicjatyw obywatelskich - mówił Tadeusz Kalata. - A uczniowie szkoły podstawowej brali udział w projekcie „Zaczarowani czytaniem, czyli czytam, wiem, tworzę, przedstawiam”. Istotny element naszej działalności edukacyjnej stanowi prezentowanie potencjału wychowanków szerszym kręgom odbiorców. Poprzez ich udział w festiwalach, konkursach, zawodach sportowych oraz kiermaszach prac. Znacząca była nasza obecność naszych artystów wśród finalistów ogólnopolskich konkursów plastycznych, jak również na ogólnopolskim festiwalu „Śpiewaj z nami” w Tarnowie, na którym dwa nasze zespoły taneczno-wokalne - Pieguski i Sylaba zdobyły grand prix oraz drugie i trzecie miejsca w kategoriach: tanecznej i wokalnej. Wszystko to możliwe jest dzięki nieocenionej pracy fundacji, na rzecz pomocy niepełnosprawnym wychowankom, działającej już od dziewiętnastu lat przy naszej placówce.

Dyrektor przypominał też o ostatnich inwestycjach w ośrodku. - Odnowiliśmy korytarze, wyremontowaliśmy sale gimnastyki korekcyjnej, uruchomiono pracownię gospodarstwa domowego. Dzięki pomocy starostwa powiatowego, udało nam się wymienić okna w ciągu ostatnich miesięcy. Jako zespół ludzi przedsiębiorczych, kreatywnych, ambitnych i takich, którzy nie boją się wyzwań i podejmują prekursorskie zadania, stale wyznaczamy sobie nowe cele. W myśl tej idei opracowany i złożony został projekt o nazwie „Stworzenie nowoczesnej bazy techniczno-dydaktycznej dla potrzeb kształcenia młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną” w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Przeszedł on już ocenę formalną i merytoryczną, teraz poddawany jest ocenie pod kątem finansowym. Zdaję sobie sprawę, że na efekty naszej pracy pedagogicznej będzie trzeba długo czekać, ale zawsze nadchodzi taki czas, kiedy stają się one widoczne.

Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli miasta w osobach burmistrza Marka Fryźlewicza i naczelnika wydziału oświaty Janusza Stopki, byli przedstawiciele kuratorium, Urzędu Pracy, sądu, był też poseł Edward Siarka, wychowawcy i pracownicy ośrodka oraz dyrektorzy nowotarskich szkół.

p/

Zdjęcia: Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl