04.08.2023, 15:46 | czytano: 1150

Międzynarodowa wymiana w ramach programu Erasmus Plus. Młodzież w Białym Dunajcu (zdjęcia)

zdj. organizatora
W Białym Dunajcu gościli młodzi ludzie w ramach projektu międzynarodowej wymiany młodzieży Erasmus Plus - Hate speech - don't ignore, react!
Młodzież przygotowała warsztaty i realizuje program ze wsparciem trenerki Anety Rybarskiej oraz koordynatora Konrada Pronobisa. W projekcie biorą udział przedstawiciele mniejszości romskiej (w grupie węgierskiej) oraz kurdyjskiej (grupa turecka).
- Celem naszego projektu „Hate speech - don't ignore, react!" jest przeciwdziałanie mowie nienawiści, przezwyciężanie barier i stereotypów, budowanie postaw tolerancji i otwartości. W trakcie 10-dniowych warsztatów młodzi ludzie z Polski , Węgier i Turcji reprezentujący szkoły i organizacje pozarządowe poznają się wzajemnie, przełamują bariery i uprzedzenia, uczą się pracy w wielokulturowym środowisku. Projekt wzmacnia proces dialogu międzykulturowego, rozwija kreatywność i aktywność obywatelską młodych ludzi. Misją naszego projektu jest pragnienie pomocy nam młodzieży w przełamaniu oporów w trakcie wystąpień publicznych, co jak sądzimy może się nam przydać w przyszłości – zarówno w życiu społecznym, jak i w zawodowym. Drugim ważnym powodem, dla którego realizujemy wymianę jest integracja nas młodzieży z różnych części Europy do wspólnej pracy, do aktywizacja, do uwrażliwienie na problem braku tolerancji. Nasze spotkanie realizujemy w dniach 30.07-8.08 z udziałem 40 uczestników z Polski, Węgier i Turcji oraz społeczności lokalnej - wyjaśnia Konrad Pronobis z Fundacji Centrum Kreatywnych Inicjatyw Edukacyjnych.

- Główne działania projektowe realizujemy na Podhalu - w Białym Dunajcu. Odwiedziliśmy także Kraków i Zakopane. Nasze działania wspierają również eksperci m.in. Nina Wójtowicz ze stowarzyszenia Salam Lab, Kaja Potocka z Fundacji Internationaler Bund Polska, aktor filmowy Konrad Domaszewski. Efektem naszej pracy projektowej będzie happening, spektakl teatralny, film - promujące przesłanie naszego projektu czyli budowanie dialogu międzykulturowego i przeciwdziałanie mowie nienawiści. Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus Plus - dodaje.

opr. s/ zdj. organizatora
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl